Uważaj na podejrzane wiadomości w komunikatorach i osoby podszywające się pod bliskich! To może być próba wyłudzenia pieniędzy!
Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji ostrzegają!
Wirtualna przestrzeń to szanse, ale i zagrożenia. Polacy pomimo coraz większej aktywności w przestrzeni cyfrowej, wciąż nie dysponują dostatecznie dużą wiedzą z obszaru cyberbezpieczeństwa. Pamiętajmy - na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni.
Jedną z metod, której używają cyberprzestępcy, aby wykorzystać naszą nieostrożność to wykorzystanie komunikatorów internetowych do wyłudzenia pieniędzy.
Jak to wygląda? Klientka banku na swój numer telefonu komórkowego otrzymuje wiadomość w komunikatorze od osoby podającej się za jej syna. Wiadomość dotyczyła informacji, że jej syn miał wypadek, ale nic mu się nie stało. Stracił swój telefon (stąd kontakt z „pożyczonego” telefonu) i dlatego prosi o wykonanie szybkiego przelewu, bo musi odholować samochód z drogi i zapłacić za tę usługę. Ważną rzeczą jest to, że przestępcy sami podają numer rachunku bankowego, na który mają zostać wpłacone pieniądze. Przejęta i zdenerwowana całą sytuacją matka szybko dokonuje przelewu.
Podobną sytuację przedstawia poniższy film:
Pamiętaj!
- Jeśli otrzymujesz na komunikatorze prośbę o przelew, zawsze potwierdź telefonicznie, czy faktycznie ktoś z grona rodziny potrzebuje Twojej pomocy
- Zawsze sprawdzaj autentyczność prośby o przekazanie pieniędzy
- Zadzwoń i potwierdź, czy ta osoba wysłała wiadomość
- Nigdy nie podawaj loginów, PINu, ani kodów autoryzujących
- Pamiętaj, cyberprzestępcy są mistrzami manipulacji
Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.
Do tej pory informowaliśmy, że należy uważać na: