Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kredytowe szaleństwo

Data publikacji 09.07.2008

33-letniego mieszkańca Łodzi zatrzymali policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą komendy miejskiej Policji. Mężczyzna podejrzany jest o wyłudzenie kredytów na kwotę ponad 150 tys. zł. Jak ustalili funkcjonariusze przestępczym procederem parał się od dwóch lat, wciągając w kredytowe szaleństwo tzw. "słupy". Teraz odpowie za przestępstwa, których się dopuścił. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak wstępnie ustalili policjanci przestępczy proceder mężczyzna uprawiał co najmniej od 2 lat. Pierwsze zaciągane kredyty starał się spłacać w terminie. W ten sposób stawał się wiarygodnym klientem w bankach, co zarazem pozwoliło mu później na pobieranie kredytów w coraz to wyższych kwotach. Spłata kolejnych pożyczek już nie była tak przykładna. Kiedy brakowało pieniędzy na regulowanie zobowiązań, mieszkaniec Łodzi namawiał inne osoby – tak zwane „słupy” do zaciągania kredytów dla niego. 33-latek przygotowywał im dokumenty podrabiając zaświadczenia o zatrudnieniu, wypisywał je własnoręcznie, stemplując dokumenty pieczątkami pozostałymi po likwidacji rodzinnej działalności gospodarczej. W pewnym momencie stracił rozeznanie w ilości zaciągniętych kredytów. Część z nich próbował nawet spłacać, aby w ten sposób wydłużyć w czasie proces windykacyjny.

W wyniku przeszukania jego mieszkania policjanci odnaleźli dokumenty potwierdzające przestępczą działalność polegającą na wyłudzaniu kredytów. Zabezpieczono również kupiony na kredyt na podstawie podrobionych dokumentów sprzęt AGD – pralkę i lodówkę, laptop oraz samochód. Ostatnia zaciągnięta pożyczka to kredyt konsolidacyjny na kwotę 40 tys. złotych. Mężczyzna w przeszłości był karany za przestępstwa narkotykowe oraz paserstwo. Grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Powrót na górę strony