Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorka nie uwierzyła w historię oszusta! Policjanci apelują o rozwagę i czujność!

Data publikacji 14.03.2024

Przestępcy nawet przez chwilę nie próżnują. Oszustwa to dla nich najłatwiejszy sposób zarobienia pieniędzy. Na szczęście, 68-letnia mieszkanka powiatu legionowskiego dzięki temu, że wykazała się czujnością nie dała się oszukać przestępcom. Oszust, podając się za policjanta, chciał wyłudzić od seniorki jej oszczędności. Kobieta, podejrzewając, że może to być próba oszustwa, najpierw zatelefonowała do syna, a następnie powiadomiła Policję.

Osoby starsze są w szczególności narażone na różnego rodzaju oszustwa. Przestępcy działają m.in. metodą „na policjanta” czy „wnuczka”. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Dlatego też legionowscy policjanci starają się dotrzeć do jak największej liczby seniorów, by przestrzegać ich przed oszustwami i wskazać, jak postępować, gdy ktoś będzie chciał od nich wyłudzić pieniądze.

Kilka dni temu legionowscy policjanci otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa. Mężczyzna, podając się za policjanta, próbował wprowadzić w błąd 68-letnią mieszkankę Legionowa i w ten sposób wyłudzić od niej oszczędności całego życia. W trakcie rozmowy „fałszywy policjant” poinformował seniorkę, że interesuje się nią „grupa specjalizująca się w napadach” i  ona ma być ich kolejną „ofiarą”. Aby bardziej uwiarygodnić swoją opowieść, oszust polecił seniorce, nie rozłączając się, wybrać numer alarmowy 112 i tam potwierdzić jego dane. Seniorka postąpiła zgodnie z zaleceniami oszusta i po chwili usłyszała kobiecy głos. Rozmówczyni przedstawiła się jako operator numeru 112 i potwierdziła dane oraz historię ”fałszywego policjanta”. Po chwili seniorka znów w słuchawce usłyszała głos oszusta. Mężczyzna usilnie chciał zaangażować 68-latkę do akcji policyjnej przeciwko „grupie specjalizującej się w napadach”.  Seniorka nie dała się jednak oszukać. Zachowała czujność i natychmiast się rozłączyła. O całej sytuacji powiadomiła syna oraz Policję.

Pamiętajmy!

Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

•    pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;
•    nigdy nie podawaj swoich danych - wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła;
•    jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym, spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce;
•    funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na żadne konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

(KSP / kc)

Powrót na górę strony