Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

Data publikacji 15.03.2024

UOKiK ostrzega przed fałszywymi inwestycjami. Uważaj – oszuści uwiarygadniają reklamy scamów fałszywymi wizerunkami znanych osób. Włącz się w akcję UOKiK!

Każdy z nas może paść ofiarą cyberoszustów. Każdy z nas może być kuszony reklamami zyskownych inwestycji bez ryzyka w waluty, kryptoaktywa, weksle, akcje lub obligacje. Znane i lubiane twarze, bezprawnie wykorzystywane, uwiarygadniają fałszywy przekaz i działają jak magnes. Superokazja? Jeden klik i zysk w mig?

Cyberoszuści nie ustępują – w zależności od trendów, tworzą nowe sposoby wyłudzania środków finansowych, doskonalą chwyty socjotechnicze i pułapki. Podszywają się pod znane osoby czy też duże i cenione firmy. I niezmiennie – obiecują szybki, łatwy i wysoki zysk. Uważajmy! Te oszustwa mogą prowadzić do utraty oszczędności życia – apeluje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Scenariusze oszustw zmieniają się, lecz ich niezmiennym celem jest wyłudzenie pieniędzy. Atak może dotyczyć pozyskania danych, np. loginów i haseł, lub działania wprost – nakłonienia do dokonania przelewów.

Dziś 15 marca w Światowy Dzień Konsumenta, UOKiK startuje z kampanią społeczną: Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj! Startująca kampania jest kolejnym działaniem edukacyjnym Prezesa UOKiK, które ma na celu zwiększanie świadomości i bezpieczeństwa konsumentów. Do wspólnych działań włączyło się wiele instytucji.

Oszustwa inwestycyjne online, jak wynika z Raportu IOCTA  Europolu, są jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów cyberprzestępstw, generującym milionowe straty i dotyczącym tysięcy ofiar.

Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

Więcej na temat kampanii na stronie UOKiK.

 

 

 

 

(Źródło: UOKiK)

Powrót na górę strony