Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za oszustwa metodą „na Blik-a”

Data publikacji 18.03.2024

Kryminalni i dzielnicowi z Oliwy zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 21, 33 i 42 lat podejrzanych o oszustwa metodą „na Blik-a”. Podczas kontroli ich samochodu policjanci ujawnili i zabezpieczyli kilka tysięcy złotych oraz 110 euro. W prokuraturze podejrzani usłyszeli łącznie 12 zarzutów za oszustwa i oszustwa komputerowe oraz spowodowanie strat na łączną kwotę ponad 33 tysięcy złotych. Na wniosek prokuratury sąd aresztował podejrzanych na trzy miesiące.

Policjanci z komisariatu w Oliwie pracowali nad sprawami oszustw metodą na blika. Podczas zdarzeń sprawcy, podając się za osoby kupujące przedmioty na aukcji, pracowników firmy kurierskiej lub podszywając pod pracowników banku, wyłudzali kody blik. We wszystkich przypadkach pokrzywdzeni po wykonaniu operacji orientowali się, że doszło do oszustwa i zawiadamiali o tym Policję.

W sprawę zaangażowali się między innymi kryminalni z komisariatu w Oliwie, którzy sprawdzili wiele informacji związanych z tymi zdarzeniami oraz przeanalizowali zapisy z kamer monitoringów.  Wynikiem ich pracy było ustalenie sprawców tego przestępstwa. W czwartek (14 marca) około godziny 10:45 przy jednym z bankomatów w dzielnicy VII Dwór funkcjonariusze operacyjni oraz dzielnicowi zatrzymali trzech obywateli Białorusi w wieki 21, 33 i 42 lata. Policjanci ustalili, że podejrzani, dokonując oszustw "na Blik-a, w większości przypadków wypłacali pieniądze z bankomatu, przy którym zostali zatrzymani. Podczas kontroli auta, należącego do sprawców kryminalni znaleźli i zabezpieczyli kilka tysięcy złotych oraz 110 euro. Mężczyźni zostali zatrzymani i doprowadzeni do policyjnego aresztu.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego podejrzani usłyszeli łącznie 12 zarzutów za oszustwa i oszustwa komputerowe oraz spowodowanie strat na łączną kwotę ponad 33 tysięcy złotych. W sobotę na wniosek prokuratury sąd aresztował podejrzanych na trzy miesiące. Policjanci nadal zajmują się tą sprawą i sprawdzają, czy mężczyźni mają związek z innymi podobnymi przestępstwami.

Za przestępstwo oszustwa grozi do 8 lat więzienia.

(KWP w Gdańsku / kp)

Powrót na górę strony