Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiana psiej warty

Data publikacji 19.03.2024

Po blisko dekadzie służby czworonożny policjant Baryl ze strzeleckiej komendy odchodzi na „psią” emeryturę. Owczarek niemiecki z powodzeniem brał udział w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych, jak również odnajdywał przedmioty pochodzące z przestępstwa. Czworonożnego funkcjonariusza zastąpi jego młodszy kolega White, który pod czujnym okiem swojego przewodnika st. asp. Roberta Woźniaka będzie rozwijał swój „policyjny nos”.

Baryl to 12-letni owczarek niemiecki, który służbę w Policji rozpoczął ponad dekadę temu. Swoją psią służbę od początku pełnił w strzeleckiej komendzie. W ostatnich latach był pod opieką doświadczonego przewodnika, st. asp. Roberta Woźniaka. Czworonożny policjant miał na swoim koncie szereg sukcesów w poszukiwaniu osób zaginionych oraz odnajdywaniu miejsc, w których ukrywano przedmioty pochodzące z włamań i kradzieży. Baryl pomagał także w zabezpieczeniach imprez masowych oraz patrolował miejsca trudno dostępne na terenie powiatu strzeleckiego.

Po ponad dziesięciu latach służby Baryl przechodzi na zasłużoną psią emeryturę. Czworonożny "emeryt" nie pozostanie jednak bez opieki. Nadal będzie mieszkał na terenie strzeleckiej Policji, gdzie zadba o niego Robert - dotychczasowy opiekun psiaka. Baryl może liczyć również na dożywotnie utrzymanie oraz opiekę weterynaryjną.

Obowiązki służbowe Baryla przejmie White, 2-letni owczarek niemiecki, który pod koniec lutego wrócił z kilkumiesięcznego szkolenia w Zakładzie Kynologii w Sułkowicach. White to pies patrolowo - tropiący. Młody i pełen energii czworonóg będzie nabierał policyjnego doświadczenia u boku dotychczasowego opiekuna Baryla - Roberta Woźniaka. To właśnie z nim będzie pełnił codzienne służby, ćwicząc nabyte podczas szkolenia umiejętności oraz rozwijając swój „policyjny nos”.

Zakup White'a został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Odchodzącemu na emeryturę Barylowi dziękujemy za wspólną służbę i życzymy zdrowia oraz miski zawsze pełnej smakołyków. Z kolei przejmującemu nowe obowiązki White’owi życzmy niezliczonej ilości pozytywnej energii oraz samych sukcesów w służbie.

(KWP w Opolu / kc)

Powrót na górę strony