Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezcenne 16 sekund

Data publikacji 10.07.2008

Lokalizator osoby dzwoniącej pod numery alarmowe 112 i 997, który od początku lipca wykorzystywany jest przez radziejowskich policjantów, pozwolił na uratowanie życia 60-letniemu mężczyźnie, który chciał popełnić samobójstwo. Funkcjonariusze w trakcie 16-sekundowej rozmowy ustalili miejsce, z którego dzwonił. Dzięki ich błyskawicznej reakcji nie doszło do tragedii.

Krótko przed godziną 19.30 oficer dyżurny komendy powiatowej z Radziejowa odebrał telefon od mężczyzny, który zapłakanym głosem powiedział, że za chwilę popełni samobójstwo. Zaraz potem rozmówca rozłączył się. Cała rozmowa trwała zaledwie 16 sekund. Czas ten okazał się wystarczający, by ustalić, skąd mężczyzna dzwonił. Było to możliwe dzięki funkcjonującemu od lipca lokalizatorowi osoby dzwoniącej pod numery alarmowe 112 i 997.

Natychmiast do miejscowości w gminie Dobre, z której dzwonił zdesperowany mężczyzna, pojechał policyjny patrol. Gdy radiowóz podjechał pod dom mężczyzny, wyszła z niego kobieta, która wskazała mundurowym kierunek, w którym oddalił się jej mąż ze sznurem w reku. Funkcjonariusze pobiegli we wskazane miejsce. W odległości około 150 metrów od zabudowań, w lesie, zobaczyli 60-latka, który chciał się powiesić. Starszy człowiek płacząc mówił, że nie che żyć. Był roztrzęsiony. Policjanci wezwali na miejsce lekarza. Zaproponowali też mężczyźnie pomoc policyjnego psychologa.

Dzięki szybkiej reakcji policjantów i sprawnemu funkcjonowaniu lokalizatora udało się uratować ludzkie życie. Nowy system lokalizacji osób dzwoniących pod numery alarmowe Policji 112 i 997 doskonale zdał swój egzamin.
Powrót na górę strony