Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”

Data publikacji 21.03.2024

20 marca 2024 r. odbyła się Gala Finałowa Ogólnopolskiego Pilotażowego Konkursu „Odblaskowa Szkoła” 2023. Finał konkursu odbywał się pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prekursorem tej inicjatywy jest województwo małopolskie. Z uwagi na walory edukacyjne konkursu Komendant Główny Policji podjął decyzję, aby w 2023 r. uczestniczyły w nim województwa: małopolskie, śląskie, podkarpackie i świętokrzyskie. W projekcie udział wzięło ponad 400 szkół podstawowych.

Zanim wyłoniono zwycięzcę konkursu, od września do października 2023 r., uczniowie i nauczyciele zgłoszonych szkół, podejmowali działania na rzecz popularyzacji przepisów ruchu drogowego i potrzeby korzystania z elementów odblaskowych. Pomysłów mieli wiele. Realizowali spoty edukacyjne, sami tworzyli ulotki i gazetki ścienne, edukowali seniorów, organizowali konkursy i happeningi oraz wiele innych przedsięwzięć na rzecz brd.

Zwycięzcą Konkursu wybranym przez Komisję Konkursową Komendanta Głównego Policji spośród laureatów wojewódzkich, została Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Górze (województwo śląskie), otrzymując tytuł Ogólnopolskiego Laureata w Pilotażowym Konkursie „Odblaskowa Szkoła” 2023.

Na galę Finałową w Pszczyńskim Centrum Kultury w Pszczynie, zorganizowaną przez Biura Ruchu Drogowego KGP przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, oprócz zwycięskiej szkoły zostali zaproszeni uczniowie i opiekunowie ze szkół, które były laureatami szczebla wojewódzkiego, tj.: Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Rogach z województwa małopolskiego, Publiczna Szkoła Podstawowa w Zaklikowie z województwa podkarpackiego, Szkoła Podstawowa w Złotej z województwa świętokrzyskiego.

Finał w Pszczynie rozpoczął się happeningiem uczniów i zaproszonych gości na rynku. Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali do Pszczyńskiego Centrum Kultury. Uczestnikom marszu przygrywała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W trakcie gali głos zabrali Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Jacek Stelmach, Zastępca Dyrektora BRD KGP insp. dr Krzysztof Dymura, Starosta Powiatu Pszczyńskiego Barbara Bandoła, Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, Prezes Krajowego Centrum BRD Jacek Zalewski. W swoich wystąpieniach podkreślali jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w tym bycie widocznym na drodze.

Finał uświetnił również Dawid Tomala, mistrz olimpijski w chodzie na 50 km, który w województwie śląskim był ambasadorem akcji „Odblaskowa Szkoła” 2023.

Najważniejsi byli jednak uczestnicy konkursu. Zwycięska szkoła została uhonorowana Pucharem Komendanta Głównego Policji. Laureat Ogólnopolski otrzymał też nagrody rzeczowe od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz od Komendanta Głównego Policji.

Ponadto fundacja Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przekazała dla każdej ze szkół nagrodę finansową na cele edukacyjne. Wszystkie szkoły dostały także Dyplomy od Komendanta Głównego Policji oraz specjalne Podziękowania od Biura Ruchu Drogowego KGP i Krajowego Centrum BRD.

Podczas gali wystąpiły Mażoretki Fresh Pszczyna oraz mistrzyni Polski i świata w akrobatyce powietrznej Nadia Witek, a zespół ratownictwa górniczego zaprezentował, jak w trudnych warunkach, w kopalni, bez możliwości swobodnego oddychania, udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu. Podsumowaniem gali był koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Jeszcze przed uroczystą Galą dzieci mogły zwiedzić Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Skansen Ziemi Pszczyńskiej oraz pokazową zagrodę Żubrów. Chętnie skorzystały z przygotowanych atrakcji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom, które przystąpiły do konkursu za duże zaangażowanie i pomysłowość w propagowaniu właściwych postaw w ruchu drogowym.

BRD KGP, Zdj. KWP w Katowicach

  • uczestnicy Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”
  • uczestnicy Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”
  • uczestnicy Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”
  • uczestnicy Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”
  • uczestnicy Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”
  • uczestnicy Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”
  • uczestnicy Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”
Powrót na górę strony