Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień św. Krzysztofa - patrona kierowców

Dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców, to święto w którym policjantom patrolującym drogi towarzyszą księża. W tym dniu zamiast mandatów ci, którzy przekroczyli przepisy ruchu drogowego otrzymywali od funkcjonariuszy ulotki. Misjonarze apelując o rozwagę i odpowiedzialność wręczali kierowcom przykazania dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

- Bardzo lubię samochody, ale czasem się ich boję. Zwłaszcza gdy jeżdżą szybko obok mojej szkoły. Proszę, nie jedź tak szybko – tak w Radomiu do zatrzymanych kierowców przez policjantów apelował 7-letni Krzyś.

W święto patrona kierowców mazowiecka policja przygotowała dla kierowców niespodziankę. Przy wjeździe do Radomia drogę razem z policjantami patrolował 7-letni Krzyś. Zatrzymanym za łamanie przepisów kierowcom (były to głownie przypadki przekraczania dozwolonej prędkości) policjanci zamiast mandatów wręczali książeczki kierowców, a Krzyś rozmawiał z nimi apelując o bezpieczniejszą i wolniejszą jazdę. - Muszę się przyznać, że siedmiolatek proszący o bezpieczniejszą jazdę zawstydził mnie i zmusił, do zastanowienia nad moim stylem jazdy – twierdził jeden z kierowców.

Nieco inaczej dzień św. Krzysztofa obchodziła stolica. Tu ruszyła akcja „Krzyś”, czyli wspólne przedsięwzięcie Policji, Fundacji Kierowca Bezpieczny i misjonarzy z organizacji MIVA Polska.

W tym roku hasłem przewodnim akcji były słowa papieża Benedykta XVI: Życie jest cenne i jedyne – należy je szanować i chronić zawsze, także poprzez właściwe i ostrożne zachowanie na drogach.

Jak co roku, do akcji organizowanej przez misjonarzy włączyli się stołeczni policjanci. Między godziną 10.00 a 12.00 w centralnej części miasta wręczali kierowcom popełniającym drobne wykroczenia ulotki na temat bezpieczeństwa na drodze. Natomiast misjonarze apelowali do ich sumień, prosząc o rozwagę i odpowiedzialność. Rozdawane przez nich „Książeczki kierowcy” miały spowodować refleksję prowadzącego pojazd i obiektywną samoocenę.

W całym kraju księża towarzyszą policjnantom ruchu drogowego. Np. w Szczecinie w policyjnych patrolach uczestniczy ksiądz motocyklista.


Przykazania kierowcy

1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji.

Powrót na górę strony