Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współpraca pomiędzy wałbrzyskimi, a giżyckimi policjantami doprowadziła do zatrzymania na gorącym uczynku oszusta

Data publikacji 22.03.2024

Poprzez Internet chciała zainwestować w gaz i ropę naftową. Zupełnie nie zdawała sobie sprawy, że może zostać oszukana. 70-latka dała się nabrać przestępcom, którzy tylko czekają na takie okazje. Na szczęście seniorka od razu po tym, jak zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, zgłosiła sprawę wałbrzyskim policjantom. Czynności operacyjne kryminalnych bardzo szybko doprowadziły na drugi koniec Polski — do Komendy Powiatowej Policji w Giżycku. Mundurowi z województwa warmińsko-mazurskiego przygotowali zasadzkę i zatrzymali podejrzanego na gorącym uczynku przestępstwa, kiedy przyszedł do banku odebrać gotówkę.

Codziennie słychać o osobach, które zostały oszukane podczas inwestowania w różnego rodzaju produkty lub też na rynku kryptowalut. Od czego cały proceder się zaczyna? Zazwyczaj w trakcie przeglądania popularnych portali społecznościowych pokrzywdzonym wyświetlają się artykuły reklamowe dotyczące różnego rodzaju inwestycji. Dla przyciągnięcia uwagi i uwiarygodnienia informacji w banerze reklamowym często są wykorzystywane wizerunki znanych osób. W krótkim czasie dzięki współpracy z pośrednikami inwestorzy mają się wzbogacić. Z osobami zainteresowanymi tą formą zarobku kontaktują się różnego rodzaju fałszywi konsultanci, najczęściej mający obcy akcent. Podczas rozmów wyjaśniają, jak przebiega proces inwestycji i jak w szybki sposób można zarobić. Są zwyczajnie bardzo wiarygodni.

Osoby, które decydują się nawiązać współpracę, są namawiane do instalowania na swoim komputerze ogólnodostępnego oprogramowania umożliwiającego przestępcom jego zdalną obsługę. Tym samym pokrzywdzeni nieświadomie udostępniają zawartość pamięci swojego komputera czy też telefonu komórkowego oraz umożliwiają  tym samym dostęp do bankowości internetowej. Ostatecznie zamiast zysków, z ich kont znikają wszystkie zgromadzone tam środki lub zaciągane są na nich kredyty.

Jedną z osób pokrzywdzonych tego typu przestępstwem jest wałbrzyszanka. Kobieta we wtorek, 19 marca poinformowała policjantów, że w wyniku oszustwa straciła ponad 60 tysięcy złotych. Jak ustalili funkcjonariusze, oszuści zaciągnęli na nią kredyt w tej wysokości i przelali wszystkie pieniądze na inne konta.

Ustalenia operacyjne kryminalnych prowadziły na drugi koniec Polski - do Komendy Powiatowej Policji w Giżycku. Szybkie działanie i świetna współpraca z tamtejszymi mundurowymi pozwoliły na przygotowanie zasadzki, w którą jeszcze tego samego popołudnia wpadł 40-latek. Mężczyzna został zatrzymany przez miejscowych funkcjonariuszy, kiedy przyszedł do placówki bankowej odebrać pieniądze.

Znajdująca się na rachunku bankowym przestępcy spora ilość gotówki została zablokowana i zabezpieczona przez śledczych. W wyniku podjętych działań tamtejsi policjanci w mieszkaniu oszusta zabezpieczyli również sprzęt komputerowy wraz z nośnikami danych.

W giżyckiej prokuraturze podejrzany usłyszał zarzut oszustwa, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania.

W związku z tym zdarzeniem ponownie ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach.

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

  •    Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w różnego rodzaju produkty.
  •    Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
  •    Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
  •    Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
  •    Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
  •    Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.
  •    W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
  •    Sprawdź, czy podmiot, który oferuje pomoc w inwestowaniu – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF

Zastanów się chwilę! Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności! Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili! To może być oszustwo!!!

(KWP we Wrocławiu / kc)

Powrót na górę strony