Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny przemytnik w rękach CBŚ

Data publikacji 10.07.2008

W ręce policjantów wpadł 38-letni Józef S., poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i listem gończym. Wpadł w Niemczech, gdzie ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna był jednym z członków grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów na międzynarodową skalę. Jest to trzydziesta piąta osoba zatrzymana w tej sprawie przez funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego.

Wczorajsze zatrzymania to kontynuacja sprawy prowadzonej od półtora roku przez Centralne Biuro Śledcze. W marcu policjanci zlikwidowali dwa szlaki przemytu papierosów na wielką skalę. Policjanci zatrzymali wówczas 26 osób, w tym przywódcę zorganizowanej grupy przestępczej. Przejęto olbrzymie ilości pieniędzy i złota. W Toruniu policjanci przejęli transport papierosów przewożonych tirem, w którym znajdowało się 340 tys. paczek papierosów bez akcyzy. Z kolei na terenie posesji jednego z członków grupy zabezpieczono cztery pojemniki po mleku o pojemności około 20 litrów. Znajdowało się w nich ponad 2 miliony euro i ponad pół miliona funtów brytyjskich oraz 9 kg wyrobów ze złota. Wstępnie zawartość oceniono na ponad 11 milionów złotych. W efekcie tych działań zabezpieczono 40 kont bankowych oraz wielomilionowy majątek należący do podejrzanych.

Ustalenia śledczych wskazywały, że papierosy były przemycane na wielką skalę dwoma szlakami. Pierwszy prowadził z krajów b. ZSRR przez Polskę na zachód do krajów Europy Zachodniej i Wielkiej Brytanii. Drugi szlak przemytniczy prowadził z Chin drogą morską przez Polskę i dalej na Zachód.

To jednak nie koniec zatrzymań. W ostatnim czasie w ręce niemieckich służb celnych współpracujących z CBŚ wpadł 38-letni Józef S., mieszkaniec województwa śląskiego, posiadający również obywatelstwo niemieckie. Mężczyzna od czerwca poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Trzy lata temu został wydany za nim list gończy w związku z tym, że nie wrócił on do zakładu karnego w Wodzisławiu Śląskim, gdzie odsiadywał wyrok za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Śledczy ustalili, że 38-latek był jednym z czołowych postaci pilnujących przemytniczego interesu w zachodniej części Europy. To on zajmował się dystrybucją papierosów przemyconych z krajów wschodnich dalej na Zachód. Wkrótce 38-letni Józef S. trafi do Polski. Wczoraj do tej sprawy policjanci zatrzymali także pracownicę jednego z kantorów oraz kierowcę tira, który pełnił rolę przewoźnika na przemytniczym szlaku.

To już trzydziesta piąta osoba zatrzymana w tej sprawie. Funkcjonariusze z CBŚ nadal prowadzą śledztwo wymieniając informacje z policjami i organami celnymi innych państw.
Powrót na górę strony