Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymana sprawczyni wypadku śmiertelnego z udziałem pieszego

Data publikacji 28.03.2024

Kryminalni z Kłobucka ustalili i zatrzymali kobietę podejrzaną o najechanie na leżącego na jezdni 43-latka w Złochowicach. Sprawczyni odjechała z miejsca zdarzenia, nie udzielając mężczyźnie pomocy. 56-latka odpowie za spowodowanie wypadku drogowego i nieudzielenie pomocy pokrzywdzonemu, za co może jej grozić kara do 20 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 15 marca br. około godziny 23.35 na ulicy Długiej w miejscowości Złochowice. Według ustaleń, kierująca pojazdem osobowym marki Toyota Yaris jadąc w kierunku miejscowości Konieczki, nie dostosowała prędkości jazdy zapewniającej panowanie nad prowadzonym przez siebie pojazdem i najechała na leżącego na jezdni 43-letniego pieszego, po czym odjechała z miejsca zdarzenia. Mężczyzna pomimo reanimacji zmarł na miejscu.

Od momentu wypadku cały czas trwały intensywne czynności prowadzone przez kłobuckich policjantów. Na miejscu wykonano szczegółowe oględziny i zabezpieczono ślady. W kolejnych dniach, w toku wykonywanych czynności zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym nagrania z monitoringu, których analiza trwała dziesiątki godzin. Przesłuchano wielu świadków. Każdego dnia kryminalni pracowali nad sprawą.

Dzięki skrupulatnej pracy, w tym operacyjnej, kłobuccy policjanci z wydziału kryminalnego ustalili pojazd, który mógł brać udział w zdarzeniu. 27 marca mundurowi zatrzymali 56-letnią mieszkankę powiatu kłobuckiego, podejrzaną o spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia. Zabezpieczono również pojazd, którym tego dnia kierowała kobieta, w celu wykonania szczegółowych badań.

Dzisiaj, 28 marca br., Prokurator Rejonowy w Częstochowie przedstawił kobiecie zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia i na wniosek kłobuckich śledczych wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zareagowały na nasz apel i przekazywały nagrania i informacje związane z tym zdarzeniem. To dzięki dostarczonym nagraniom, nawet tym słabszej jakości i nieobejmującym miejsca zdarzenia, mundurowali dotarli do sprawczyni tego tragicznego w skutkach wypadku.

Przypominamy, że kierujący, który odjechał z miejsca zdarzenia, podlega surowszej odpowiedzialności. Jest traktowany tak samo, jak kierowca, który jechał w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za spowodowanie wypadku drogowego, jeśli następstwem wypadku jest śmierć, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do 8 lat. Skazując sprawcę, który oddalił się z miejsca zdarzenia, sąd może orzec karę nawet do 20 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony