Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jednośladem bezpiecznie do celu - motocykl

Data publikacji 15.04.2024

Policja prowadzi akcję pn. Jednośladem bezpiecznie do celu, której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych. Działania dotyczą między innymi motocyklistów, wśród których tegoroczne statystyki otwarcia sezonu nie są optymistyczne.

Jazda na motocyklu sprawia wiele radości miłośnikom jednośladów. Najważniejsze jednak, aby była zgodna z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza dotyczącymi ograniczeń prędkości.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.

Na bezpieczeństwo motocyklistów w dużej mierze mają wpływ inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierowcy samochodów. Jedni i drudzy muszą pamiętać, że nie są na drodze sami. Do groźnych sytuacji, w których poszkodowany zostaje motocyklista dochodzi głównie w sytuacji, gdy kierujący innym pojazdem nie ustąpi mu pierwszeństwa przejazdu.   

W pierwszych 3 miesiącach tego sezonu (statystyka obejmuje też pierwsze 4 dni kwietnia) policjanci odnotowali aż 272 wypadki drogowe z udziałem motocyklistów. Zginęło w nich 30 osób a 255 zostało rannych. Zdecydowana większość (197) z nich miała miejsce w obszarze zabudowanym. 

W okresie, gdy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów kierujący powinni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawczasu i wyraźnie sygnalizowali zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszali kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, co może doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem. 

Poniżej znajdują się przykłady działań policjantów z ostatnich dni oraz niektórych nieodpowiedzialnych zachowań motocyklistów:

„BEZPIECZNY MOTOCYKLISTA” - PRAWIE 90 SKONTROLOWANYCH MOTOCYKLISTÓW PRZEZ POLICJANTÓW SEKCJI KONTROLI RUCHU DROGOWEGO KWP W KRAKOWIE

DZIAŁANIA PIASECZYŃSKIEJ DROGÓWKI "BEZPIECZNY MOTOCYKLISTA"

ZATRZYMANI ZA PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCI

SPADŁ Z MOTOCYKLA - BYŁ PIJANY

JECHAŁ MOTOCYKLEM BEZ UPRAWNIEŃ, MAJĄC BLISKO DWA PROMILE ALKOHOLU W ORGANIZMIE, BEZ ŚWIATEŁ, A JEGO PASAŻER OŚWIETLAŁ MU DROGĘ LATARKĄ

MOTOCYKLISTA NIE ZATRZYMAŁ SIĘ DO KONTROLI DROGOWEJ, BO… MIAŁ WIELE NA SUMIENIU

INAUGURACJA SEZONU MOTOCYKLOWEGO ZAKOŃCZONA ZATRZYMANIEM PRAWA JAZDY

Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy swoje prawa, jak też obowiązki, których należy przestrzegać. Wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu pomoże dotrzeć jednośladem bezpiecznie do celu.

Do działań na rzecz bezpieczeństwa użytkowników motocykli przyłączyła się również firma Screen Network S.A. emitując spot pod hasłem Motocyklisto zwolnij! Dojedź jednośladem bezpiecznie do celu na ekranach LED rozmieszczonych na terenie całego kraju.

BRD KGP

 

Film MOTOCYKL.mp4

Pobierz plik MOTOCYKL.mp4 (format mp4 - rozmiar 2.1 MB)

Film Wrd wykroczenia motocykliści

Pobierz plik Wrd wykroczenia motocykliści (format mp4 - rozmiar 36.68 MB)

Powrót na górę strony