Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W ostatnim czasie na fali rosnącej dezinformacji w mediach społecznościowych, pojawiła się fałszywa wiadomość o rzekomym nożowniku grasującym w gminie Władysławowo. Mieszkaniec tej miejscowości opublikował post, twierdząc, że informacje te zostały potwierdzone przez Policję. Jednak prawda okazała się zupełnie inna.

Policja zaznacza, że każdy z nas może zamieścić dowolną informację w mediach społecznościowych, ale nie wszystkie z nich są prawdziwe. Należy zachować szczególną ostrożność i weryfikować źródła przed podaniem dalej takich doniesień. Umieszczony post wywołał fałszywe przekonanie o istnieniu zagrożenia, co może prowadzić do paniki w społeczności.

Poczucie zagrożenia wśród ludzi łatwo może przerodzić się w panikę, dlatego tak istotne jest, aby informacje były potwierdzone i wiarygodne. Nieuprawnione publikowanie fałszywych informacji może mieć poważne konsekwencje.

W związku z umieszczeniem fake newsa, Prokuratura Rejonowa w Pucku wszczęła śledztwo zgodnie z artykułem 224a kodeksu karnego, dotyczącym rozpowszechniania fałszywych alarmów. Osoba odpowiedzialna za umieszczenie fikcyjnej informacji może ponieść odpowiedzialność karną, grożącą pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Apelujemy do wszystkich użytkowników mediów społecznościowych o ostrożność i weryfikację informacji przed ich udostępnieniem. Wspólnie możemy przeciwdziałać rozprzestrzenianiu fałszywych alarmów i tworzyć bardziej odpowiedzialne środowisko online.

(KWP w Gdańsku / sc)

Powrót na górę strony