Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogłoszony alarm dla całej jednostki został szybko odwołany, a wszystko dzięki zastępcy naczelnika wałbrzyskiego pierwszego komisariatu

Data publikacji 11.04.2024

Wałbrzyscy policjanci poszukiwali późnym wieczorem schorowanego 80-latka, który nie informując pracowników o swoich planach, oddalił się z placówki pomocowej przy ul. Ogrodowej. Bezpośrednio po przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu, ogłoszono alarm dla całego stanu etatowego pierwszego komisariatu. Zanim jednak na dobre funkcjonariusze rozpoczęli akcję poszukiwawczą, został on odwołany. A wszystko dzięki czujności st. asp. Grzegorza Majewskiego, Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji Komisariatu Policji I w Wałbrzychu, który przed godziną 20:00, jadąc w tym momencie na alarm do jednostki, zauważył przy jednym ze skrzyżowań Starego Zdroju seniora, który wizerunkiem pasował do przekazanego mu chwilę wcześniej rysopisu.

We wtorek, 9 kwietnia w godzinach wieczornych wałbrzyscy policjanci otrzymali od pracowników ośrodka pomocowego na Szczawienku informację o samowolnym oddaleniu się ich pensjonariusza. Po ustaleniu pełnych okoliczności tego zdarzenia, mając informację o tym, że mężczyzna poważnie choruje, zarządzone zostały działania poszukiwawcze. Mundurowi, którzy tego dnia byli już w służbie od razu rozpoczęli sprawdzanie miejsc, w które mógł udać się 80-latek, kontrolowali główne ciągi komunikacyjne miasta oraz dokonali ustaleń w szpitalach.

Alarm ogłoszony został dla całego stanu osobowego pierwszego komisariatu. Nim jednak większość funkcjonariuszy, przed nastaniem zmroku, przyjechała do jednostki, jadący w tym momencie na służbę st. asp. Grzegorz Majewski, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komisariatu Policji I w Wałbrzychu zauważył w rejonie skrzyżowana ul. 11-go Listopada i Armii Krajowej w Wałbrzychu osobę wizerunkiem pasującą do zaginionego seniora.

Chwilę później potwierdziło się, że był to poszukiwany 80-latek, któremu na szczęście nic się nie stało. Po zakończonych czynnościach został on przez funkcjonariuszy przekazany w placówce pomocowej opiekunowi.

W związku z tym zdarzeniem ponownie przypominamy, że najczęstszą przyczyną zaginięć w przypadku starszych osób jest zazwyczaj stan chorobowy. Bardzo często seniorzy cierpią na zaburzenia demencyjne związane z chorobą Alzheimera, przebytymi wylewami czy zawałami, a także wynikającymi po prostu z podeszłego wieku. W związku z tym najczęściej nie pamiętają drogi powrotnej do domu, nie potrafią też zapytać o drogę innych osób, ani skorzystać z udzielonych im wskazówek. Z racji wieku zwiększona jest też urazowość i wypadkowość, a po trafieniu do szpitala nie zawsze osoba starsza jest w stanie powiedzieć kim jest oraz kogo powiadomić o zaistniałej sytuacji.

Zapobieganie – ważne zasady:

  • Jeśli osoba starsza cierpi na zaburzenia pamięci warto w jej odzież wszyć „metki” z danymi kontaktowymi, warto dodać informację o chorobach czy przyjmowanych lekach ratujących życie.
  • Jeśli osoba przyjmuje leki, szczególnie te ratujące życie, należy dopilnować, aby zawsze je miała przy sobie.
  • Warto zadbać, aby osoba starsza wychodząc z domu miała przy sobie telefon z wpisanymi danymi do najbliższych. Ważne, aby był to odbiornik z baterią o długim czasie pracy.
  • Warto rozważyć zaopatrzenie osoby starszej w specjalny lokalizator pozwalający na szybkie zlokalizowanie miejsca przebywania, czy tez przekazujący informację o opuszczeniu rejonu zdefiniowanego jako bezpieczny.
  • Dobrze jest wiedzieć jaką garderobę posiada nasz bliski, tak abyśmy potrafili opisać jej wygląd w przypadku zaginięcia.
  • Jeśli nasz senior mieszka sam, należy co najmniej raz dziennie nawiązać kontakt, uczulić również sąsiadów, aby zwracali uwagę na niepokojące sygnały.
  • Warto znać miejsca, w które zwyczajowo udaje się nasz bliski, np. na spacery, czy też zakupy.

Działanie po zaginięciu:

  • Niezwłocznie powiadommy najbliższą jednostkę Policji.
  • Przygotujmy jak najwięcej informacji na temat seniora – jak był ubrany, gdzie zazwyczaj wychodził, jaki jest jego stan zdrowia.
  • Przeszukajmy najbliższą okolicę, pokażmy zdjęcie osoby zaginionej w okolicznych sklepach.
  • Sprawdźmy adresy znajomych, rodziny, informując ich o zdarzeniu, zaangażujmy ich do pomocy.

(KWP we Wrocławiu / kc) 

Powrót na górę strony