Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali kierowcę z urządzeniem zakłócającym tachograf

Data publikacji 12.04.2024

Kontrola ciągnika siodłowego przeprowadzona przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego ostrowskiej komendy zakończyła się zatrzymaniem prawa jazdy kierowcy prowadzącego zestaw. Podczas analizy wydruku aktywności kierowcy, sprawdzania zapisów z tachografu okazało się, że kierujący rejestrował odpoczynek, choć w rzeczywistości cały czas jechał. Za złamanie obowiązujących przepisów zostało zatrzymane kierowcy prawo jazdy. Ponadto kierujący został ukarany mandatem w wysokości 2 tysięcy złotych

W środę, 10 kwietnia br., po 12:00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim zatrzymali do kontroli drogowej pojazd ciężarowy z naczepą. W trakcie czynności funkcjonariusze skontrolowali czas pracy kierowcy. Mundurowi zrobili wydruk zapisów tachografu. Podczas analizy wydruku aktywności kierowcy z 10 kwietnia okazało się, że zamiast jazdy pojazd rejestruje odpoczynek, co potwierdziło sprawdzenie karty w programie.

Policjanci znaleźli w samochodzie urządzenie pozwalające na nierejstrowanie aktywności jazdy. Po podłączeniu urządzenia tachograf mógł nawet w trakcie jazdy rejestrować fikcyjny odpoczynek. Tak było w przypadku zatrzymanego przez policjantów kierowcy ciężarówki 48-latka z województwa mazowieckiego. Mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 2 tysięcy złotych. Zostało mu też zatrzymane prawo jazdy.

Funkcjonariusze sporządzili dokumentację z kontroli wraz z załącznikiem do protokołu kontroli oraz listę stwierdzonych naruszeń. Dokumentacja ta zostanie przesłana do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu, który będzie prowadził dalsze postępowanie administracyjne.

Oprócz tego zostanie wszczęte postępowanie administracyjne wobec przewoźnika, który musi liczyć się z finansowymi konsekwencjami nawet do 10 tysięcy złotych.

(KWP w Poznaniu / kc)

  • tachograf
  • tachograf
  • ciężarówka
Powrót na górę strony