Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe furgony dla OPP i służby konwojowej

Data publikacji 20.04.2024

Skuteczność polskiej Policji zależy nie tylko od wyszkolenia, ale także od wyposażenia, jakim dysponuje. W oparciu o zawarte umowy i zakupy w ramach Funduszu wsparcia Policji oraz Programu modernizacji Policji, w marcu br. do poszczególnych jednostek Policji w kraju trafiło 31 furgonów wypadowych marki MAN TGE i 42 furgony mała więźniarka.

W latach 2022-2024 Biuro Logistyki Policji Komendy Głównej Policji realizuje zakup 133 szt. furgonów wypadowych marki Man TGE. W marcu br. do poszczególnych jednostek Policji w kraju trafiło już 31 szt. tego typu pojazdów zakontraktowanych na podstawie umowy o wartości 15 099 480 zł. Furgony zostały zakupione w oparciu o zawarte umowy i zakupy w ramach Funduszu wsparcia Policji oraz Programu modernizacji Policji. Pojazdy te sukcesywnie zastępują użytkowane do tej pory przez Oddziały Prewencji Policji furgony. 

Furgony wypadowe MAN TGE to pojazdy oznakowane o mocy 130 kW i pojemności skokowej 1968 cm3 użytkowane przez Oddziały Prewencji Policji do patrolowania ulic, zabezpieczania imprez masowych oraz zgromadzeń publicznych. Sprzęt transportowy wyposażony jest w indywidualne fotele.

Pojazd umożliwia przewóz 7 funkcjonariuszy, w tym kierowcy wraz ze sprzętem PZ (kaski / hełm, zestawy przeciwuderzeniowe / kamizelki kuloodporne, pałki szturmowe i tarcze ochronne) w różnych konfiguracjach asortymentowych i ilościowych elementów pełnego wyposażenia służbowego funkcjonariuszy Oddziałów Prewencji Policji.

Furgony MAN TGE wyposażone są między innymi w sprzęt łączności radiowej, sygnalizację uprzywilejowania pojazdu w ruchu drogowym opartą całkowicie na energooszczędnej technologii LED, okratowanie okien. 

Również w marcu br. do jednostek Policji w kraju dostarczono 42 z 76 sztuk zakontraktowanych na podstawie umowy pojazdów mała więźniarka.

Wartość całkowita zadania wynosi 32.364.365,16 zł. Furgony zostały zakupione w ramach środków Programu modernizacji Policji. Dostawy kolejnych 34 pojazdów planowane są w II kwartale br. 

Furgony te dedykowane są służbie konwojowej i zastąpią dotychczas użytkowane pojazdy.

Pojazd mała więźniarka zabudowany jest na samochodzie marki Volkswagen Crafter. To pojazd nieoznakowany o maksymalnej mocy silnika 130 kW i pojemności skokowej 1968 cm3. Przystosowany jest do przewozu 7 osób. Jego wnętrze składa się z trzech przedziałów:

 • przedział I przeznaczony jest dla konwojenta i kierującego pojazdem,
 • przedział II przeznaczony dla dwóch konwojentów, posiada izolatkę do przewozu jednej osoby zatrzymanej,
 • przedział III wyposażony jest w specjalnie oddzielone pomieszczenie do przewozu dwóch osób zatrzymanych.

Furgony mała więźniarka wyposażone są między innymi w sprzęt łączności radiowej, sygnalizację uprzywilejowania pojazdu w ruchu drogowym, w dodatkowy system wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania i kamerę cofania.

(Biuro Logistyki Policji Komendy Głównej Policji / mw)

 • Nowy furgon dla OPP, obok widoczny fragment nowego furgonu dla służby konwojowej
 • Nowy furgon dla OPP
 • Nowy furgon dla OPP
 • Nowy furgon dla OPP widok na tyle fotele
 • pojazd mała więźniarka dla służby konwojowej
 • pojazd mała więźniarka dla służby konwojowej - widok wnętrza
 • pojazd mała więźniarka dla służby konwojowej - widok wnętrza
 • pojazd mała więźniarka dla służby konwojowej - widok wnętrza
 • pojazd mała więźniarka dla służby konwojowej - widok wnętrza
Powrót na górę strony