Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelne wypadki motocyklistów – policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 16.04.2024

Jazda na motocyklu sprawia wiele radości wszystkim miłośnikom jednośladów. Jednak statystyki z ostatnich miesięcy wskazują, że niemal każdego dnia dochodzi do groźnego wypadku z udziałem motocyklistów. Wiele z tych zdarzeń kończy się tragicznie. Od lat przyczyną wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz niezachowanie szczególnych środków ostrożności podczas wykonywania manewrów. Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku, to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.

W niedzielę, 14 kwietnia br. przed godz. 16.00 na odcinku drogi wojewódzkiej numer 350 w powiecie zgorzeleckim doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Na miejscu pod nadzorem prokuratora pracowali policjanci oraz biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Jak wynika z przeprowadzonych ustaleń kierujący motocyklem marki Kawasaki nie dostosował prędkości, zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Niestety 22-letni mieszkaniec województwa lubuskiego w wyniku poniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

Niestety dzień wcześniej w sobotę, 13 kwietnia po godzinie 17.00 do tragiczne w skutkach wypadku z udziałem motocyklisty doszło na terenie powiatu polkowickiego. Z przeprowadzonych ustaleń na miejscu zdarzenia wynikało, że kierujący motocyklem 46-letni mieszkaniec gminy Gaworzyce wjechał na przejazd kolejowy i zderzył się z pociągiem towarowym. Pomimo podjętych czynności ratowniczych motocyklista zmarł na miejscu. Dokładne okoliczności tego tragicznego wypadku ustalają policjanci pod nadzorem prokuratora.

Rosnąca liczba miłośników jednośladów wpływa na udział tej grupy w statystykach zdarzeń drogowych. Wypadki drogowe, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne konsekwencje. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób zabitych i rannych.

Jak pokazują skutki wypadku z udziałem motocyklisty są poważniejsze, niż wypadku samochodowego. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa, czy poduszkami powietrznymi. Na bezpieczeństwo motocyklistów, poza sprawnym pojazdem, właściwą techniką jazdy oraz odpowiednią odzieżą ochronną, istotny wpływ ma również widoczność na drodze. Należy pamiętać, że widzieć, a być widocznym to dwa różne zagadnienia – im później kierowca samochodu zauważy motocyklistę, tym czas na odpowiednią reakcję może okazać się niewystarczający.

(KWP we Wrocławiu / sc)

Powrót na górę strony