Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tablica Pamiątkowa dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej Teodora Fabisiaka

Data publikacji 25.04.2024

Pamiętamy o poległych funkcjonariuszach Policji Państwowej ofiarach Zbrodni Katyńskiej. W 84. rocznicę tego wydarzenia, w Komendzie Powiatowej Policji w Żaganiu odbyła się uroczystość, podczas której została odsłonięta tablica upamiętniająca aspiranta Policji Państwowej Teodora Fabisiaka zamordowanego w kwietniu 1940 roku w Twerze. W tablicy umieszczona została kapsuła z ziemią z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.

W środę (24 kwietnia) w holu Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu odbyła się uroczystość z okazji 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, w której uczestniczył Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Rafał Reczek, przedstawiciele innych służb mundurowych, samorządów lokalnych oraz uczniowie klas o profilu policyjnym. W trakcie wystąpienie nadkomisarz Bartosz Dzięgielowski pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji podkreślał, że dbanie o pamięć o poległych funkcjonariuszach to obowiązek współczesnych policjantów. Podczas tego wyjątkowego spotkania przybliżono genezę Zbrodni Katyńskiej, która była zagładą elity Narodu Polskiego. Wiosną 1940 roku zamordowano blisko 22 tysiące polskich oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Ochrony Pogranicza Państwa, Straży Granicznej oraz przedstawicielu wielu instytucji Państwowych. W tym czasie w Twerze zamordowano ponad 6 tysięcy policjantów, których ciała zakopywano w zbiorowych dołach śmieci w Miednoje.


Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej aspiranta Policji Państwowej Teodora Fabisiaka zamordowanego wiosną 1940 roku strzałem w tył głowy w Twerze. Tablicę odsłonił nadkomisarz Bartosz Dzięgielowski pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Żaganiu oraz doktor habilitowany Rafał Reczek Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Wewnątrz tablicy umieszczono kapsułę zawierającą ziemię ze Zbiorowych Mogił Cmentarza Wojennego w Miednoje. Tablica została sfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej.


Po zakończonej uroczystości nadkomisarz Bartosz Dzięgielowski udał się wraz z naczelnikami Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu i przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej na plac Generała Stanisława Maczka, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze przy tablicy oraz Katyńskim Dębie Pamięci, który rok temu został posadzony w tym miejscu dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej Teodora Fabisiaka zgodnie z załączeniami programu Katyń…Ocalić od Zapomnienia.

 

sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

  • Tablica Pamiątkowa dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej Teodora Fabisiaka
  • Zebrani na uroczystości
  • Policjant mówi do zebranych
  • Poczet honorowy
  • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej Teodora Fabisiaka
  • Oddanie honoru
  • Pomnik wraz z złożonymi kwiatami
  • Policjanci wraz z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej
  • Kapsuła z ziemią z Miednoje
Powrót na górę strony