Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wzorowa współpraca Policji i Straży Granicznej pozwoliła w ostatniej chwili zatrzymać podejrzanego o zabójstwo

Data publikacji 09.05.2024

Dzięki informacji od oficera dyżurnego Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji przekazanej funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej Katowice – Pyrzowice, w ostatniej chwili udało się zapobiec startowi samolotu, na którego pokładzie znajdował się obywatel Turcji podejrzany o dokonanie zabójstwa w Niemczech.

W środę (8.05.2024) o godzinie 9:45 do Biura Międzynarodowej Współpracy Policji wpłynęła informacja z niemieckiego Biura SIRENE, że obywatel Turcji, Mehmet Ali A. jest podejrzany o dokonanie zabójstwa w Niemczech i o godzinie 9:50 ma odlecieć samolotem z lotniska w Katowicach-Pyrzowicach do Antalyi w Turcji.

Z uwagi na bardzo krótki czas na podjęcie czynności, dyżurny BMWP natychmiast skontaktował się telefonicznie z  funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej Katowice - Pyrzowice i przekazał uzyskaną informację kierownikowi zmiany. Po niedługim czasie kierownik zmiany Placówki Straży Granicznej Katowice - Pyrzowice poinformował, iż samolot, którym miał lecieć podejrzany, został zatrzymany w ostatniej chwili podczas kołowania na pasie startowym, a wyżej wymieniony mężczyzna został zatrzymany. Powyższe czynności służbowe podjęte zostały jeszcze przed oficjalnym wystawieniem przez stronę niemiecką Europejskiego Nakazu Aresztowania i wprowadzeniem tej osoby jako poszukiwanej do międzynarodowych baz danych.

Po poinformowaniu strony niemieckiej o zatrzymaniu do Biura Międzynarodowej Współpracy Policji wpłynęła informacja, że oficjalny wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania został właśnie wystawiony, a zatrzymany mężczyzna był poszukiwany w Niemczech jako podejrzany o dokonanie zabójstwa dzień wcześniej (7.05.2024) w parku w Berlinie, gdzie po kłótni z ofiarą, zaatakował ją przy użyciu noża, zadając rany kłute, które doprowadziły do śmierci tej osoby.

Powyższa sprawa w doskonały sposób obrazuje znaczenie szybkiej, bezpośredniej i skutecznej, wymiany informacji, zarówno międzynarodowej, ale też wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi organami ścigania. W tym przypadku kolejny raz zaowocował fakt, iż oficerowie dyżurni Biura Międzynarodowej Współpracy Policji i oficerowie dyżurni Biura SIRENE Straży Granicznej, od wielu już lat pełnią służbę w tych samych pomieszczeniach i w tego typu pilnych przypadkach mają możliwość natychmiastowego wspierania siebie w wykonywanych czynnościach służbowych.  

(BMWP KGP)

Powrót na górę strony