Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu w rękach Policji

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu doprowadzili do zatrzymania na terenie Meksyku mężczyzny, za którym wystawiona została czerwona nota Interpolu - międzynarodowy list gończy. 41-latek ścigany był za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się procederem narkotykowym na skalę w kilkunastu krajach Europy. Został już ekstradowany do Polski, gdzie za kratami spędzi najbliższych 6 lat.

Policjanci, którzy na co dzień zajmują się poszukiwaniami osób ukrywających się przed organami ścigania, również takich, którzy od lat wydają się nieuchwytni, codziennie udowadniają, że żaden przestępca nie może czuć się bezkarny.

Poszukiwacze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu mają na koncie kolejny sukces. Dzięki ich działaniom zatrzymany został 41-letni świecianin, który od siedmiu lat poszukiwany był przez sąd w Bydgoszczy.

Mężczyzna w 2016 roku usłyszał wyrok 6 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Brał udział w wewnątrzwspólnotowych dostawach oraz wywozie i przywozie przez granice państw znacznych ilości środków odurzających w postaci kokainy. Proceder miał miejsce na terenie Polski, Holandii, Hiszpanii, Danii, Belgii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Szwajcarii, Cypru, Włoch, Wielkiej Brytanii i Wysp Kanaryjskich. Wyrok w tej sprawie usłyszało, poza poszukiwanym, jeszcze 7 osób. Od tamtego czasu 41-letni świecianin ukrywał się przed organami ścigania.

Sprawę poszukiwania mężczyzny prowadzili kryminalni z komendy w Świeciu. Czynności były długie i żmudne, także ze względu na miejsce ukrywania się poszukiwanego, procedury i umowy międzynarodowe, które obowiązują nasz kraj we współpracy z innymi państwami.

Cierpliwość i determinacja w prowadzonych czynnościach znalazła finał w Ameryce Północnej. Na wniosek świeckiej policji Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał za poszukiwanym Międzynarodowy List Gończy.

W ramach działań z Biurem Międzynarodowej Współpracy Komendy Głównej Policji i bieżącej wymiany informacji 41-latek został zatrzymany na terenie Meksyku.

Po wszczęciu procedury ekstradycyjnej, w miniony weekend (17-19.05.24), policjanci z Komendy Głównej Policji zrealizowali konwój zatrzymanego do Polski. Teraz za popełnione przestępstwo najbliższych 6 lat spędzi w więzieniu.

To kolejny raz, kiedy to dzięki skutecznym działaniom policjantów z  komendy w Świeciu osoba nie uniknie odpowiedzialności karnej i odbędzie zasądzoną karę.

(KWP w Bydgoszczy / kp)

  • zatrzymany siedzi w samolocie obok funkcjonariusza
  • funkcjonariusz wyprowadza z samolotu zatrzymanego mężczyznę zakutego w kajdanki
  • Policjanci wprowadzają konwojowanego mężczyznę do radiowozu
  • zatrzymany mężczyzna siedzi w radiowozie

Film Poszukiwany czerwoną notą Interpolu w rękach Policji

Pobierz plik Poszukiwany czerwoną notą Interpolu w rękach Policji (format mp4 - rozmiar 20.35 MB)

Powrót na górę strony