Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzięki czujności świadka policjanci uratowali psa zamkniętego w samochodzie

Data publikacji 27.05.2024

Wczoraj o godzinie 13:15 policjanci z Komisariatu Policji w Redzie otrzymali zgłoszenie o zamkniętym psie w samochodzie osobowym. Z informacji wynikało, że okno było lekko uchylone, ale pojazd był w pełnym słońcu pozostawiony a zwierzak nie miał dostępu do wody. Sprawą natychmiast zajęli się policjanci z Redy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, dotarli do kompleksu rekreacyjno–handlowego i tam nadali komunikat o pilnym zgłoszeniu się właściciela. Mężczyzna przybył po chwili na miejsce i otworzył drzwi. Na szczęście psu nic się nie stało, choć gdyby nie zgłoszenie świadka, to nie wiadomo jak skończyłaby się ta historia. Obecnie prowadzone są czynności związane z popełnieniem przestępstwa znęcania nad zwierzęciem, za które grozi właścicielowi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Wczoraj, 26 maja po południu policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że w Redzie na parkingu przy kompleksie rekreacyjno-handlowym w zamkniętym samochodzie osobowym znajduje się pies. Z informacji tej wynikało, że świadek wyszedł na spacer i zauważył zamkniętego psa w samochodzie, po krótkim spacerze, kiedy wracał, zwierzak nadal był zamknięty w aucie, w którym była tylko lekko uchylona szyba.

Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie. W samochodzie przebywał miniaturowy piesek, ubrany w sweterek, a wody dla niego nigdzie nie było. Podejrzewali, że właściciel samochodu może przebywać w pobliskim obiekcie na basenie, gdzie natychmiast poszli. Tam nadali komunikat poprzez dostępne nagłośnienie. Po komunikacie mężczyzna dotarł do samochodu i otworzył drzwi.

Psu na szczęście nic się nie stało. Nie wiadomo jednak, jak zakończyłaby się sytuacja, gdyby nikt nie zauważył i nie zareagował na sytuację zamkniętego psa w samochodzie stojącym w pełnym nasłonecznieniu. Wczoraj temperatura powietrza była bardzo wysoka. Dzięki właściwej postawie świadka, nie doszło do nieszczęścia.

Teraz właściciel samochodu, w którym pozostawił pieska na słońcu musi się liczyć z odpowiedzialnością karną. Zgodnie z art. 35 par. 1a  Ustawy o ochronie zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

Przypominamy:

  • Nigdy nie pozostawiaj zwierząt zamkniętych w pojazdach, nawet na krótki czas. Lekkie uchylenie okna na nie zapewnia wystarczającej wentylacji i naraża zwierzę na utratę życia lub zdrowia.
  • Pamiętaj, że temperatura w samochodzie może gwałtownie wzrosnąć, nawet w umiarkowanie ciepły dzień.
  • Pamiętaj także, że również niedopuszczalne jest pozostawianie dzieci śpiących w zamkniętych samochodach. Nawet w chłodne dni temperatura w środku może nagle wzrosnąć, co stwarza poważne zagrożenie dla życia dziecka.

W razie zauważenia dziecka lub zwierzęcia pozostawionego w zamkniętym samochodzie nie wahaj się powiadomić policji lub straży miejskiej.

(KWP w Gdańsku / kc)

Powrót na górę strony