Aktualności

Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Lublinie

Data publikacji 29.05.2024

W środę (29 maja br.) o godz. 10.00 w Lublinie odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które rozpoczęły się Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie na Placu Zamkowym w Lublinie odbył się uroczysty apel z udziałem gości honorowych wśród których wymienić należy Pana Czesława Mroczka wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza wicepremiera-ministra Obrony Narodowej.

Pracowników i funkcjonariuszy Policji reprezentował mł. insp. Ireneusz Sieńko Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, mł. insp. Tomasz Gil Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie oraz insp. Cezary Luba Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji.

Podczas uroczystego apelu miała miejsce ceremonia wręczenia przez wiceministra Czesława Mroczka odznaczeń honorowych „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”. Odznaczenia z rąk wiceministra odebrało 6 funkcjonariuszy Policji. Wyróżnieni funkcjonariusze reprezentowali polską Policję poza granicami kraju uczestnicząc w misjach w Kosowie, Gruzji oraz Ukrainie.

Po oficjalnych uroczystościach na Błoniach Lubelskich przy Placu Zamkowym odbył się piknik wraz z wystawą sprzętu, podczas którego zainteresowani mogli zobaczyć uzbrojenie Sił Zbrojnych RP, odwiedzić liczne stoiska informacyjne instytucji i jednostek wojskowych, czy wziąć udział w spotkaniach z weteranami.

Podczas obchodów Dnia Weterana w Lublinie odbyła się również inauguracja 5. Rajdu Motocyklowego Weteranów, mającego na celu uczczenie pamięci polskich żołnierzy i funkcjonariuszy poległych podczas służby poza granicami kraju.

Święto, jakim jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa przypada na 29 maja i zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku. Dodatkowo w tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2002 r.

Warto wspomnieć, że od siedmiu lat działa Stowarzyszenie Weteranów Działań poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, które ma swoją siedzibę w budynku Komendy Głównej Policji przy ul. Domaniewskiej w Warszawie. Weterani z resortu spraw wewnętrznych mają również swoją stronę internetową www.swmsw.pl.

 

Powrót na górę strony