Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli zaginionego nastolatka niespełna w godzinę od zgłoszenia

Sukcesem zakończyły się poszukiwania 15-letniego mieszkańca Namysłowa. Nastolatek w niedzielny wieczór wyszedł z domu i kontakt z nim się urwał. Kolejnego dnia zaniepokojona mama zgłosiła sprawę na Policję. Dzięki dobrej znajomości terenu i determinacji policjantów, chłopiec został odnaleziony niespełna w godzinę od otrzymania zgłoszenia. Przypominamy! W przypadku zaginięcia dziecka nie zwlekajmy z poinformowaniem służb mundurowych o tym fakcie.

W poniedziałek, 3 czerwca 2024 r. około godziny 13.20, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 15-latka. Zaniepokojona mama zgłosiła za pośrednictwem numeru alarmowego 112, że jej syn mieszkający z babcią, poprzedniego dnia, około 21:30 wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił. Chłopak posiada przy sobie telefon, lecz niestety jest on wyłączony.

Policjanci z namysłowskiej komendy natychmiast podjęli działania poszukiwawcze. Zapoznali się z rysopisem i niezwłocznie informacje o zaginionym przekazali jednostkom ościennym. Policjanci o poszukiwaniach powiadomili także Służbę Ochrony Kolei oraz Straż Miejską. Mundurowi sprawdzili miasto oraz adresy znajomych chłopca, gdzie ewentualnie mógł przebywać zaginiony nastolatek. Ponadto na bieżąco analizowali i weryfikowali informacje, które do nich docierały.

Dzięki zaangażowaniu i pełnej mobilizacji, niespełna w godzinę od zgłoszenia, funkcjonariusze st. sierż. Joanna Lech oraz st. sierż. Łukasz Wróblewski odnaleźli nieletniego. Na szczęście nastolatek był cały i zdrowy. Chłopiec otrzymał niezbędną pomoc, a do czasu przyjazdu matki,  zaopiekowali się nim namysłowscy policjanci.

PRZYPOMINAMY!

W przypadku zaginięcia dziecka nie zwlekajmy z poinformowaniem służb mundurowych o tym fakcie. W takich przypadkach każda sekunda jest bardzo ważna. Ponadto przy zgłoszeniu przekazujmy służbom szczegółowe informacje i nie ukrywajmy żadnych faktów. Chociaż w naszej ocenie niektóre informacje mogą wydać nam się nieistotne, niejednokrotnie mogą one pomóc w szybkim odnalezieniu osoby zaginionej.

Komenda Główna Policji uruchomiła na terenie województwa Opolskiego pilotażowy program, w ramach którego osoba zgłaszająca zaginięcie dziecka będzie mogła bezpośrednio połączyć się telefonicznie z dyżurnym Komendy Wojewódzkiej Policji. Jest to specjalny telefon, który pełni funkcje pomocniczą w podejmowaniu niezwłocznych działań przez Policję w przypadkach :

  • odmowy przyjęcia lub opieszałości w przyjęciu przez Policję zawiadomienia o zdarzeniu mogącym powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci,
  • próby odesłania zawiadamiającego o zaginięciu dziecka do innej jednostki Policji,
  • zwłoki w podejmowaniu przez Policję czynności poszukiwawczych po przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu,
  • braku kontaktu z prowadzącym sprawę, a jednocześnie braku wiedzy na temat przebiegu prowadzonych czynności.

(KWP w Opolu / sc)

Powrót na górę strony