Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bojąc się o własne życie oddał sprawcy 2 tys. zł

Data publikacji 05.06.2024

W niedzielę, w godzinach wieczornych proszowicka Policja otrzymała zgłoszenie ze szpitala w Proszowicach o mężczyźnie z ranami szyi i ręki. Jak się okazało, padł on ofiarą rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Sprawca został zatrzymany.

02 czerwca br. w godzinach wieczornych do Szpitala w Proszowicach zgłosił się poraniony 70-latek. Mężczyzna miał  rany na szyi i rękach. Wyjaśniając personelowi medycznemu okoliczności powstania obrażeń, mężczyzna oświadczył, że rany te zostały zadane przez nieznanego mu mężczyznę, który godzinę wcześniej, używając w stosunku do niego noża, wymusił na nim oddanie 2 tys. złotych. Z uwagi na charakter zdarzenia powiadomiono o tym Policję.

Proszowiccy policjanci wykonali czynności z udziałem pokrzywdzonego oraz oględziny miejsca, w którym doszło do przestępstwa, ujawniając liczne ślady kryminalistyczne. Przeprowadzono penetrację miasta, zabezpieczając dostępne zapisy monitoringu. Okazało się, że tego samego wieczoru w jednej z placówek handlowych w Proszowicach klient płacił za zakupiony towar banknotem, który był częściowo zakrwawiony. Ten trop okazał się trafny - policjanci szybko wytypowali tę osobę, którą okazał się 52-letni mieszkaniec powiatu proszowickiego z bardzo bogatą przeszłością kryminalną. Mężczyzna został zatrzymany. Przyznał się do rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Opisał przebieg zdarzenia oraz wskazał policjantom miejsce porzucenia narzędzia przestępstwa.

Podejrzany został doprowadzony przez funkcjonariuszy do Prokuratury Rejonowej dla Krakowa Nowej Huty w Krakowie, gdzie Prokurator po zapoznaniu się z całym zgromadzonym w tej sprawie materiałem dowodowym oraz przesłuchaniu podejrzanego zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania się z pokrzywdzonym.

Czyn, którego dopuścił się zatrzymany to przestępstwo zagrożone karą, której dolna granica wynosi 3 lata pozbawienia wolności, górna granica kary za ten czyn to 20 lat pozbawienia wolności. Podejrzany jest multirecydywistą, wielokrotnie karanym za popełnianie przestępstw przeciwko życiu i mieniu, kilkukrotnie odbywającym kary pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony