Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jelczańscy policjanci z odznaką „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony Dla Zdrowia Narodu”

Data publikacji 17.06.2024

Dwaj funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Jelczu-Laskowicach w Światowym Dniu Krwiodawstwa zostali odznaczeni odznaką „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Ministerialne odznaczenia są podziękowaniami za wytrwałość w pomaganiu innym.

Wczoraj tj. 14 czerwca br. w Operze Wrocławskiej odbyła się gala dla najbardziej zasłużonych krwiodawców, którzy zostali odznaczeni przyznanymi przez Ministra Zdrowia odznakami „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

To niezwykle ważne i prestiżowe odznaczenie, nadawane jest honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznakę mogą otrzymać zasłużeni, honorowi dawcy, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej innych składników.

Wśród wyróżnionych znaleźli się dwaj jelczańscy policjanci:

  • mł.asp. Michał Chmura - funkcjonariusz Referatu Kryminalnego Komisariatu Policji w Jelczu-Laskowicach, który oddał już 23 litry krwi,
  • asp. Marek Wychowaniec - Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Jelczu-Laskowicach, który od 19 lat honorowo oddaje krew.

O tym, jak dużą rolę odgrywa krew w życiu każdego z nas, nie trzeba nikomu tłumaczyć i przypominać. To bezcenna substancja, której nie da się wyprodukować, ani kupić, dlatego rzadko kiedy jest jej pod dostatkiem. Wiedzą o tym doskonale policjanci, którzy czynnie włączają się w liczne akcje krwiodawstwa, stając się honorowymi dawcami.

Każdy z nas może pomóc innym, oddając krew. Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku.

Zachęcamy do dzielenia się cząstką siebie!

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony