Nielegalne kolekcje broni
Data publikacji 15.07.2008
Funkcjonariusze z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP ujawnili dwie nielegalne kolekcje broni palnej z okresu II wojny światowej. Zbiory zabezpieczone na warszawskiej Woli to najprawdopodobniej największa tego typu prywatna kolekcja. Natomiast militaria znalezione pod Wołominem to największe egzemplarze, jakie do tej pory zabezpieczali policjanci. Przypominamy, że aby zgodnie z prawem kolekcjonować broń palną, należy pozbawić ją cech użytkowych.
Natomiast w powiecie wołomińskim funkcjonariusze w jednym z domów odkryli kolekcję broni pochodzącej z okresu II wojny światowej. Do badań kryminalistycznych zabezpieczono dwa działka przeciwlotnicze 20 mm oraz lotnicze działko przeciwpancerne, dwa wielkokalibrowe karabiny maszynowe i cztery karabiny piechoty (Mauser, Mosin, Manlicher).
Kolekcjonerom oraz osobom zainteresowanym przypominamy, że zasady pozbawienia broni palnej cech użytkowych oraz posiadania tego typu broni określają szczegółowo przepisy prawne m.in. ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji (z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z artykułem 6a powyższej ustawy, broń palna może zostać pozbawiona w sposób trwały cech użytkowych przez uprawnionego przedsiębiorcę. Oznacza to, że broń pozbawiona cech użytkowych przez samego kolekcjonera nadal, w świetle przepisów prawa, uznawana będzie za pełnowartościową broń palną.
Usunięcie w sposób trwały cech użytkowych musi być przeprowadzone zgodnie ze specyfikacją techniczną, określającą szczegółowo sposób pozbawiania cech użytkowych danego rodzaju, typu i modelu broni, wydaną przez jednostkę uprawnioną i zatwierdzoną przez jednostkę uprawnioną do potwierdzania pozbawienia broni palnej cech użytkowych.
Podmiotem uprawnionym do pozbawiania cech użytkowych jest przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania broni, w rozumieniu ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67, poz. 679 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 117, poz. 1007).
Po usunięciu cech użytkowych broni, co nastąpić może m.in. poprzez usunięcie iglicy, zakorkowanie lufy lub przewiercenie i zablokowanie niektórych elementów, broń należy dostarczyć do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie, gdzie na każdy istotny element broni nadane zostaną cechy odbioru. Broń palna pozbawiona cech użytkowych powinna być oznakowana w sposób wskazujący, że została ona pozbawiona tych cech.
Osoba posiadająca broń palną pozbawioną cech użytkowych powinna ją zarejestrować w wydziale postępowań administracyjnych właściwym dla miejsca zamieszkania, na podstawie zaświadczenia o pozbawieniu cech bojowych wydanego przez CLK.
Film Nielegalne kolekcje broni
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Nielegalne kolekcje broni (format flv - rozmiar 2.22 MB)