Aktualności

Ugo znalazł zaginionego mężczyznę

Data publikacji 24.06.2024

W czasie minionego weekendu funkcjonariusze ze Starogardu Gdańskiego otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 47-letniego mieszkańca powiatu starogardzkiego. Sprawne działanie przewodnika z psem patrolowo-tropiącym pomogło w szybkim odnalezieniu mężczyzny. Teraz jego życiu i zdrowiu już nic nie zagraża. Przypominamy, że cały czas działa całodobowa infolinia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego — pod numerem telefonu 800 70 2222.

W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 roku dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który w piątek (21 czerwca) przed godziną 21:00 po kłótni, znajdując się w kryzysie emocjonalnym, wyszedł z domu, informując o swoich myślach suicydalnych. Po otrzymaniu tej informacji dyżurny natychmiast skierował na miejsce znajdujące się w pobliżu patrole oraz przewodnika z psem tropiącym.

Policjanci zebrali wszystkie niezbędne informacje o mieszkańcu Kociewia i po ustaleniu jego rysopisu rozpoczęli poszukiwania. Mundurowi ustalili, że mężczyzna był widziany na jednej z pobliskich stacji paliw. Ugo pies patrolowo-tropiący, który pełni służbę w starogardzkiej komendzie od września 2023 roku, właśnie w tym miejscu podjął trop. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pies natychmiast i zdecydowanie ruszył, wskazując mundurowym drogę, jaką poruszał się wcześniej zaginiony mężczyzna. Mimo że 47-latek szedł licznie uczęszczanych chodnikiem w kierunku centrum miasta, czujny nos policyjnego owczarka niemieckiego doprowadził przewodnika do osoby, której wizerunek odpowiadał rysopisowi zaginionego mężczyzny. Funkcjonariusze potwierdzili dane personalne odnalezionego starogardzianina i wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe, które zabrało 47-latka do szpitala, gdzie został otoczony opieką medyczną.

Skuteczne zakończenie poszukiwań to z pewnością sukces 3-letniego Ugo, psa patrolowo-tropiącego, który doprowadził swojego przewodnika do miejsca, w jakim policjanci odnaleźli zaginionego. Po odnalezieniu mężczyzna otrzymał pomoc, a jego życiu nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo. Od września 2023 roku Ugo odnalazł już 4 osobę, która znajdowała się w stanie realnego zagrożenia życia.

W tego typu sytuacjach najważniejszy jest czas. Policjanci doskonale wiedzą, że każda minuta zwłoki, upływający czas oraz zapadający zmrok mogą działać na niekorzyść skutecznej akcji poszukiwawczej. Przypominamy, że cały czas działa całodobowa infolinia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego — tel. 800 70 2222. Pod adresem https://centrumwsparcia.pl/ znajdziemy bezpłatną pomoc telefoniczną, e-mailowa lub za pomocą czatu, która udzielana jest 7 dni w tygodniu przez dyżurnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, prawników i pracowników socjalnych. Uruchomiona została przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

Projekt ten realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci, utraty pracy, rozwodu, lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobiegania depresji, samobójstwom i innym zachowaniom autodestrukcyjnym. 

(KWP w Gdańsku / kp)

Powrót na górę strony