Aktualności

Nie dla promili za kółkiem: Policja na straży trzeźwości

Data publikacji 05.07.2024

Od początku roku policjanci przeprowadzili blisko 8 mln badań stanu trzeźwości kierujących, tj. o ponad 581 tys. więcej niż w tym samym okresie minionego roku. Duża aktywność Policji miała przełożenie na spadek liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pod działaniem alkoholu.

Policjanci przy każdej kontroli drogowej, niezależnie od przyczyny podjęcia interwencji, sprawdzają stan trzeźwości kierującego. Dzięki skutecznym działaniom polskiej Policji na drogach doszło do mniejszej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu. W pierwszym półroczu kierujący pod działaniem alkoholu byli sprawcami 533 wypadków drogowych, w których życie straciło 68 osób, a 641 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu minionego roku nastąpił spadek: liczby wypadków o 78 (-12,8%), liczby zabitych osób o 37 (-35,2%) oraz liczby osób rannych o 42 (-6,1%).

Niestety w dalszym ciągu jazda na „podwójnym gazie” pozostaje poważnym problemem, a eliminacja nietrzeźwych kierujących z dróg od lat pozostaje priorytetem działania polskiej Policji. W tym przypadku nie może być mowy o żadnej taryfie ulgowej. Każda osoba, która wsiądzie za kierownicę pod wpływem alkoholu, stanowi śmiertelne zagrożenie na drodze.

Wczoraj na drogach Wielkopolski, od wczesnych godzin porannych, policjanci prowadzili działania „TRZEŹWOŚĆ”. Podczas ich trwania blisko 300 policjantów w 2 godziny przeprowadziło 21 tys. badań trzeźwości, ujawniając 60 kierowców na „podwójnym gazie”.

Tego typu akcje prowadzone są na terenie całego kraju. W pierwszym półroczu funkcjonariusze zatrzymali ponad 43 tys. nietrzeźwych kierujących.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Pamiętaj!

Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, prowadzi do zaburzenia percepcji wzrokowej, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, pogarsza koordynację ruchów, zmniejsza szybkość reakcji. Nie bądź zagrożeniem dla siebie oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. Piłeś – nie jedź!

Tekst: BRD KGP

Foto: KWP w Poznaniu

Powrót na górę strony