Wakacyjne oszustwa ”na kwaterę”. Jak nie dać się nabrać?
Wiele osób właśnie teraz planuje wakacyjny wyjazd i szuka oferty noclegowej. Przeglądając w pośpiechu internetowe ogłoszenia często dajemy się skusić atrakcyjną ceną nie zwracając uwagi na szczegóły. Co zrobić aby nie paść ofiarą oszustwa „na kwaterę”? Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad bezpiecznego wynajmu. Wakacyjne oszustwa ”na kwaterę”. Jak nie dać się nabrać?
Wiele osób właśnie teraz planuje wakacyjny wyjazd i szuka oferty noclegowej. Przeglądając w pośpiechu internetowe ogłoszenia często dajemy się skusić atrakcyjną ceną nie zwracając uwagi na szczegóły. Co zrobić aby nie paść ofiarą oszustwa „na kwaterę”? Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad bezpiecznego wynajmu.
Zjawisko oszustwa „ na kwaterę” szczególnie często występuje w okresie wakacyjnym. Planując wakacyjny wypoczynek lub weekendowy wypad w nieznane, łatwo stracić czujność. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę zapominając o sprawdzeniu wybranego obiektu noclegowego. „Zarezerwuj dziś”, „okazja”, „super oferta”- to właśnie takie slogany przyciągają naszą uwagę.
Gdy wybierzemy już konkretny obiekt zweryfikujmy jego realne istnienie. Sprawdźmy jaki ma dokładny adres, czy podane są pełne dane do kontaktu, a także czy posiada zdjęcia. Najprościej znaleźć te informacje na stronie internetowej jeśli takową obiekt posiada. Autentyczność certyfikowanej strony internetowej łatwo rozpoznać dzięki ikonie kłódki na pasku adresu www, szczególnie istotnej gdy wymaga ona podania swoich danych lub logowania. Również opinie poprzednich gości korzystających z wybranej przez nas kwatery mogą stać się przydatne. Ich oceny, fotografie i sugestie warto mieć na uwadze. Jeśli postawiliśmy na komfort wypoczynku w hotelu, można sprawdzić czy figuruje on w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich.
Należy zachować ostrożność podczas dokonywania płatności. Unikajmy zapłaty przelewem bankowym lub gotówką. Lepiej skorzystać z płatności kartą oraz zachować dowód wpłaty wraz z korespondencją potwierdzającą rezerwację (email, sms itp.). Nie klikajmy w linki przesłane rzekomo z obiektu noclegowego oraz nie udostępniajmy kodów BLIK. Warto doczytać czy przysługuje nam możliwość odwołania rezerwacji. Nie bójmy się pytać o kwestie związane z finansami – nawiązując kontakt z właścicielem powinien on udzielić wszelkich informacji.
Co zrobić jeśli okaże się, że padliśmy ofiarą oszustwa „ na kwaterę”? Wraz z zachowaną dokumentacją rezerwacji, korespondencją, fakturą lub fikcyjną umową wynajmu należy jak najszybciej udać się do najbliższej jednostki policji i zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa.
(KWP Wrocław/al)