Mysłowiccy policjanci pomogli mężczyźnie
Policjanci z mysłowickiej patrolówki pomogli w sobotę mężczyźnie, który w wyniku kilkugodzinnego siedzenia w pełnym słońcu najprawdopodobniej zasłabł i leżał na ławce. 65-latek miał objawy przegrzania, nie było z nim logicznego kontaktu w związku z czym stróże prawa przenieśli go w zacienione miejsce i podawali mu wodę aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Mężczyzna trafił do szpitala. Apelujemy, by w taką pogodę nie pozostać obojętnym i reagować na osoby, których życie i zdrowie może być zagrożone!
Sierżant Kamila Dulowska i posterunkowy Patryk Szczepański patrolowali w sobotę ulice Mysłowic. Około 17.00 na ulicy Pocztowej zauważyli mężczyznę, który leżał bezwładnie w pełnym słońcu na ławce.
Tego dnia temperatura przekraczała 30 stopni Celsjusza, a mężczyzna miał na sobie ciepłą odzież, co wzbudziło u policjantów obawy, że mógł ulec przegrzaniu organizmu. 65-letni mieszkaniec Mysłowic był wprawdzie przytomny, jednak stróże prawa na potrafili nawiązać z nim logicznego kontaktu.
Mundurowi przenieśli go w zacienione miejsce oraz podali mu wodę i kontrolowali jego stan, aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, który zadecydował o przewiezieniu mężczyzny do szpitala.
Jak się okazało, mężczyzna ten miał siedzieć na tej ławce kilka godzin w pełnym słońcu, w wyniku czego zasłabł, a nikt z przechodzących przechodniów nie udzielił mu pomocy.
Przypominamy zasady postępowania w takich sytuacjach:
Możliwe objawy przegrzania:
- zawroty głowy;
- zaburzenia równowagi;
- nudności;
- przyspieszona akcja serca;
- stan podgorączkowy;
- majaczenie;
- gorąca i sucha skóra lub obfite pocenie się;
- dreszcze;
- zaburzenia świadomości, w tym utrata przytomności.
Jeśli stwierdzisz, że istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia chorego, wezwij wykwalifikowane służby ratunkowe, dzwoniąc pod numery alarmowe:
112 – numer alarmowy wspólny dla wszystkich służb
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
Co robić, gdy wystąpią objawy przegrzania?
- chorego jak najszybciej odprowadź lub przenieś w chłodne, zacienione miejsce;
- gdy chory jest przytomny, podaj mu duże ilości chłodnych płynów w małych porcjach;
- zwilż twarz, ręce i nogi;
- zwróć się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej.
Jak pomóc podczas oczekiwania na przybycie lekarza?
- przenieś osobę w chłodniejsze miejsce;
- ułóż na plecach z nogami uniesionymi wyżej niż tułów;
- obniż temperaturę ciała poprzez:
- przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin;
- nieprzerwane wachlowanie;
- spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C;
Osobę, która straciła przytomność, ale oddycha prawidłowo, ułóż na boku w pozycji bezpiecznej. Jeśli oddycha nieprawidłowo (oddech rzadki i/lub nieregularny) lub nie oddycha, wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112, albo poproś kogoś o wezwanie pomocy oraz przyniesienie AED (automatycznego defibrylatora). Pozostaw poszkodowanego tylko wtedy, gdy nie masz innej możliwości wezwania pomocy. Rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy). Powiadom służby ratunkowe o każdej zmianie stanu zdrowia chorego.
(KWP Katowice /dk)