Aktualności

14-latek dokonał oszustw na kwotę ponad 180 tysięcy złotych. Sprawa nieletniego została przekazana do sądu rodzinnego

Data publikacji 09.07.2024

Nieletni mieszkaniec Szczytna dopuścił się popełnienia 22 czynów karalnych związanych z oszustwami oraz kradzieżą tożsamości na szkodę operatora telekomunikacyjnego oraz jego klientów. Sprawca zamówił sprzęt elektroniczny oraz usługi telekomunikacyjne, których łączna wartość wyniosła ponad 180 tysięcy złotych. Szczycieńscy policjanci pionu kryminalnego zgromadzili materiał dotyczący tej sprawy i przekazali do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Szczytnie.

Policjanci pionu kryminalnego zatrzymali 14-letniego mieszkańca Szczytna, który za pośrednictwem Internetu dokonywał wyłudzeń sprzętu elektronicznego oraz usług telekomunikacyjnych na szkodę jednego z operatorów telekomunikacyjnych.

Sprawca dokonał 22 czynów karalnych. Jednym z pokrzywdzonych w tej sprawie jest operator usług telekomunikacyjnych, który wycenił poniesione straty na łączną kwotę ponad 180 tysięcy złotych. Pokrzywdzonymi są również osoby, których dane zostały wykorzystane przez nastolatka.

14-latek wykorzystując dane osobowe klientów operatora, złożył zamówienia na zakup urządzeń elektronicznych oraz usług telekomunikacyjnych, a następnie zamówiony towar odbierał w paczkomacie. Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt o wartości prawie 20 tysięcy złotych podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania.

W toku przeprowadzonych czynności policjanci przesłuchali sprawcę czynów, a następnie zgromadzili odpowiednie materiały do tej sprawy.

Sprawa została przekazana Wydziałowi Rodzinnemu i Nieletnich Sądu Rejonowego w Szczytnie. Sędzia po zapoznaniu się z dokumentacją zadecydował o zastosowaniu odpowiedniego środka wychowawczego wobec nieletniego w postaci umieszczenia go w placówce wychowawczej.

(KWP w Olsztynie / sc)

Powrót na górę strony