Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Patrolują, pomagają, chronią

Data publikacji 17.07.2008

Codziennie pełnią służbę na ulicach Warszawy, patrolując ulice, osiedla, a także miejsca rekreacji i wypoczynku mieszkańców. Funkcjonariusze z warszawskiego oddziału prewencji zabezpieczają także manifestacje i imprezy masowe np. mecze piłki nożnej, festyny i koncerty. Tylko w trakcie wczorajszej służby policjanci z OPP zatrzymali kilka osób poszukiwanych w celu doprowadzenia do zakładu karnego, 22-latka posiadającego telefon pochodzący z przestępstwa oraz mężczyznę, w którego bagażu mundurowi znaleźli pochodzące z przemytu papierosy.

Oddział Prewencji Policji (OPP) w Warszawie to jedna z największych tego typu jednostek w kraju. Funkcjonariusze z OPP ochraniają imprezy masowe (mecze piłkarskie, koncerty itp.), zabezpieczają manifestacje. Policjanci uczestniczą w działaniach pościgowych oraz biorą udział w akcjach ratunkowych w przypadku np. powodzi. W oddziale służą zarówno funkcjonariusze służby kandydackiej, jak i zawodowej. Wśród policjantów jedną kompanię stanowi pododdział żeński.

Każdego dnia policjanci z Oddziału Prewencji pełnią także służbę patrolową na terenie Warszawy. Kontrolują miejsca, które mieszkańcy wskazują jako zagrożone przestępczością, ulice, osiedla, a także tereny rekreacyjne.

Tylko w trakcie wczorajszej służby policjanci z OPP zatrzymali kilka osób poszukiwanych w celu doprowadzenia do zakładu karnego, 22-latka posiadającego telefon pochodzący z przestępstwa oraz mężczyznę, w którego bagażu mundurowi znaleźli pochodzące z przemytu papierosy.

Około godziny 20:10 przy ulicy Lubelskiej patrol legitymował młodego mężczyznę. Sprawdzenie danych Daniela R. pozwoliło na ustalenie, że 20-latek jest poszukiwany przez sąd. Godzinę później inny patrol zatrzymał do kontroli Artura R. Również w tym przypadku okazało się, że 36-latek jest poszukiwany przez sąd, w celu doprowadzenia do zakładu karnego.

Poszukiwanym w celu doprowadzenia do najbliższego aresztu śledczego lub zakładu karnego okazał się również Paweł S. (37 lat) zatrzymany przez policjantów kilka minut po północy przy ulicy Bliskiej. Listem gończym wydanym przez sąd w Kozienicach poszukiwany był 38-letni Marek K. Mężczyzna, około godziny 16:00, został zatrzymany przy Nowym Świecie.

Krótko po godzinie 17:00 przy skrzyżowaniu ulic Rembielińskiej i Kondratowicza funkcjonariusze legitymowali Jerzego J. W bagażu mężczyzny policjanci znaleźli 125 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Pochodzący z przemytu towar został zabezpieczony, a Jerzy J. trafił do komisariatu na Targówku.

Około godziny 21:00 przy ulicy Emilii Plater policjanci legitymowali 22-letniego Kamila G. Mężczyzna posiadał przy sobie telefon komórkowy, który jak ustalili funkcjonariusze pochodził z przestępstwa. Kamil G. został przewieziony do śródmiejskiej komendy. Dochodzeniowcy ustalają, w jaki sposób mężczyzna wszedł w posiadanie aparatu.

W dniu 14 lipca 2008 roku odbył się nabór przyszłych funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. 110 nowoprzyjętych kursantów zostało przydzielonych do 3 i 10 kompanii. Po odbyciu cyklu szkoleń, podczas których zdobędą wiedzę niezbędną do pełnienia służby na ulicach miasta, młodzi policjanci zaczną patrolować Warszawę.
Powrót na górę strony