Aktualności

Bankowcy dla cyberedukacji: uwaga na rekordowe zyski z kryptowalut

Data publikacji 11.07.2024

W trosce o bezpieczeństwo w sieci, banki wraz ze Związkiem Banków Polskich, Fundacją Warszawski Instytut Bankowości, Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz polską Policją łączą siły w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.

Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości. Twarzami tegorocznej edycji są Daria Widawska i Jerzy Kryszak.

Jedną z metod są oszustwa na kryptowaluty. Oszuści wyspecjalizowali się w socjotechnikach związanych z rekordowymi zyskami z kryptowalut.

Jak to wygląda – opowiada Daria Widawska w filmie poniżej:

„Wiecie, że moja znajoma kliknęła na baner reklamowy super zysków z kryptowalut? Przeglądając strony internetowe, trafiła na reklamę pewnej firmy, z której wynikało, że inwestując w akcje tej firmy, zarobi kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Skuszona ofertą kliknęła w ikonę, następnie podała numer telefonu w formularzu kontaktowym. Jeszcze tego samego dnia zadzwonił mężczyzna podający się za jej bezpośredniego opiekuna inwestycji. Przedstawił się jako analityk giełdowy specjalizujący się w inwestowaniu w kryptowaluty i brzmiał bardzo wiarygodnie. Ale nie dała się oszukać!” – opowiada Daria Widawska w kampanii Bankowcy dla CyberEdukacji – UWAGA NA REKORDOWE ZYSKI Z KRYPTOWALUT.

Związek Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, banki i Policja apelują:

  • Cyberoszuści dobrze wiedzą, że większość z nas, gdy zauważy sposób na łatwe i szybkie pieniądze, zrobi wiele, by je zdobyć.
  • Próbują nami manipulować, żerować na naiwności i chciwości.
  • Uważajcie! Ostatnie miesiące to wręcz lawina prób oszustw na kryptowaluty.
Powrót na górę strony