Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczystość przy Tablicy Pamięci w Komendzie Głównej Policji

Data publikacji 22.07.2024

Dzisiaj, 22 lipca 2024 r. w Komendzie Głównej Policji odbyła się uroczystość odsłonięcia tabliczek epitafijnych na Tablicy Pamięci i wpisania do księgi Pamięci stopni, imion i nazwisk poległych w służbie policjantów: podkom. Ireneusza Michalaka i podkom. Daniela Łuczyńskiego.

Święto Policji w Komendzie Głównej Policji zawsze zaczyna się od wspomnienia tych, którzy odeszli na wieczną służbę. Nie inaczej było i w tym roku.

22 lipca 2024 r. odbyła się uroczystość przed Tablicą Pamięci, którą poprzedziło złożenie wieńców przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji. Monument, gdzie złożona jest ziemia z dołów śmierci w Miednoje, poświęcony jest przedwojennym stróżom prawa, którzy zostali zamordowani w ZSRR podczas II wojny światowej. Wieńce złożyli sekretarz stanu MSWiA Czesław Mroczek wraz z Komendantem Głównym Policji insp. Markiem Boroniem oraz zastępcami szefa Policji nadinsp. Romanem Kusterem i insp. Tomaszem Michułką.

Przed Tablicą Pamięci w gmachu KGP, gdzie umieszczone są inskrypcje epitafijne z nazwiskami policjantów, którzy oddali życie w związku ze służbą, ratując innych bądź stając w ich obronie, odbyła się uroczysta zbiórka. Uczestniczyli w niej sekretarz stanu MSWiA wraz z Komendantem Głównym Policji i jego zastępcami. Obecny był również zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z Wrocławia insp. Norbert Kurenda i rodziny poległych policjantów. Byli również księża kapelani i przedstawiciele Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. 

Na Tablicy Pamięci w siedzibie Komendy Głównej Policji umieszczonych jest 125 nazwisk poległych policjantów. Dziś, 22 lipca 2024 roku odsłonięte zostały kolejne tabliczki epitafijne z nazwiskami: podkom. Daniela Łuczyńskiego - detektywa Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna oraz podkom. Ireneusza Michalaka - specjalisty Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna. Ich najbliżsi odsłonili inskrypcję epitafijną, a zgromadzeni złożyli wieńce przed Tablicą Pamięci. Od dziś na Tablicy Pamięci w gmachu Komendy Głównej Policji widnieje 127 nazwisk funkcjonariuszy Policji, którzy stracili życie na służbie.

W hołdzie składanym koleżankom i kolegom, którzy odeszli na wieczną wartę, co roku podczas ogólnokrajowych obchodów święta Policji odbywa się ceremonia odsłonięcia kolejnych tabliczek epitafijnych na Tablicy Pamięci oraz wpięcia nowych kart do Księgi Pamięci. To szczególnie wzruszający i podniosły moment dla całej policyjnej formacji. Poprzez swoją obecność tutaj, pochylenie głów przed tabliczkami epitafijnymi z nazwiskami poległych policjantów oraz modlitwę, policyjny świat oddaje hołd i podkreśla swoje zobowiązanie do zachowania pamięci o tych wszystkich policjantach, którzy działając w ochronie zdrowia i życia obywateli zapłacili w służbie najwyższą cenę i słowa roty ślubowania wypełnili do końca.

Służba w Policji należy do jednych z najniebezpieczniejszych zawodów i choć robimy wszystko, aby nie pojawiały się na Tablicy Pamięci nowe nazwiska, zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne do wykonania.

Dlatego pamięć o tych wszystkich, którzy zginęli nigdy nie przeminie, podobnie jak pamięć o policjantach z całego świata, którzy ratując innych, sami oddali swoje życie.

(BKS KGP / kc, Zdjęcia: Krzysztof Chrzanowski / Gazeta Policyjna)

***

Sylwetki poległych policjantów, których nazwiska wpisano do Księgi Pamięci:

podkomisarz Daniel ŁUCZYŃSKI, ur. 1978 r. - zm. 2023 r.zdjęcie podkomisarza Daniela Łuczyńskiego Detektyw Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna

Służbę w policji rozpoczął 26 lipca 2004 r. Na stanowisku kursanta Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna. W latach 2005–2007 mianowany kolejno na stanowisko aplikanta i referenta. Od 1 stycznia 2008 r. Kontynuował służbę jako dzielnicowy, a następnie starszy dzielnicowy w Komisariacie Policji Wrocław-Fabryczna. W listopadzie 2019 r. Rozpoczął służbę jako detektyw w wydziale kryminalnym w tej jednostce.

Był funkcjonariuszem zdyscyplinowanym, pracowitym, otwartym na innych ludzi i pomocnym wobec kolegów młodszych służbą. Jego przygotowanie zawodowe, poparte doświadczeniem nabytym w trakcie służby, oraz prezentowana postawa pozwalały na wysoki stopień realizacji obowiązków zawodowych. Stale doskonalił swój warsztat pracy i rozwijał swoje umiejętności. W listopadzie 2023 r. Zdał egzamin na pierwszy stopień oficerski.

1 grudnia 2023 r. podkom. Daniel Łuczyński w trakcie pełnienia służby, podczas doprowadzania skazanego poszukiwanego listem gończym do pomieszczenia dla osób zatrzymanych znajdującego się w komisariacie policji Wrocław-Krzyki, został postrzelony przez zatrzymanego. 4 grudnia 2023 r., w wyniku poniesionych obrażeń, zmarł w szpitalu.

Pośmiertnie mianowany na stopień podkomisarza policji oraz odznaczony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji złotą odznaką „zasłużony policjant”.

podkomisarz Ireneusz MICHALAK, ur. 1976 r. – zm. 2023 r. Specjalista Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna

Służbę w policji rozpoczął 29 grudnia 1997 r. Na stanowisku aplikanta plutonu prewencji Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu. Od 1998 r. Pełnił służbę na stanowisku policjanta, a następnie referenta plutonu prewencji oddziału prewencji policji we Wrocławiu. 1 kwietnia 2008 r. Swoją karierę zawodową związał z Komisariatem Policji Wrocław-Fabryczna, gdzie pełnił służbę w wydziale kryminalnym, najpierw na stanowisku referenta, a następnie detektywa i specjalisty.

Dał się poznać jako funkcjonariusz odpowiedzialny, zdyscyplinowany, samodzielny, koleżeński i pomocny wobec policjantów młodszych służbą. Predyspozycje osobiste oraz duże doświadczenie zawodowe zdobyte w czasie służby, a także wysoka kultura osobista przełożyły się na bardzo dobrą organizację pracy oraz umiejętną współpracę z pozostałymi funkcjonariuszami i pracownikami Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

1 grudnia 2023 r. podkom. Ireneusz Michalak w trakcie pełnienia służby, podczas doprowadzania skazanego poszukiwanego listem gończym do pomieszczenia dla osób zatrzymanych znajdującego się w Komisariacie Policji Wrocław-Krzyki, został postrzelony przez zatrzymanego. 4 grudnia 2023 r., w wyniku poniesionych obrażeń, zmarł w szpitalu. 

Pośmiertnie mianowany na stopień podkomisarza policji oraz odznaczony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji złotą odznaką „zasłużony policjant”.

Powrót na górę strony