Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta studyjna Konsul RP w Sofii w KGP

Data publikacji 23.07.2024

Dziś w Komendzie Głównej Policji miała miejsce wizyta studyjna Pani Małgorzaty Hejduk-Gromek – Konsul RP, radcy-ministra, Kierownika Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Sofii. Wizyta miała charakter roboczy i dotyczyła współpracy międzynarodowej w ramach polsko-bułgarskich patroli oraz współpracy międzyinstytucjonalnej polskiej Policji z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Sofii. Spotkaniu przewodniczył Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster.

Jednym z priorytetów polskiej Policji jest rozwijanie współpracy międzynarodowej, zaś sprawdzoną w praktyce, formą bezpośredniej współpracy, cenioną przede wszystkim przez polskich obywateli, ale i policje innych państw – stąd intensywnie rozwijaną – są organizowane przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, patrole międzynarodowe, stąd też na spotkaniu nie mogło zabraknąć Dyrektora Biura Prewencji KGP insp. Roberta Kumora.

Działania w tym kształcie zainicjowane zostały już w 2010 r. przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji i dotyczyły polsko-chorwackich patroli na słonecznym wybrzeżu Adriatyku, a od 2011 r.  prowadzone są przez Biuro Prewencji KGP. Ten rodzaj współpracy rozwijając się zaczął obejmować również inne kraje tj. Bułgarię, Czechy, Włochy czy Francję. Podobnie zaczął być powszechnie wykorzystywany przez inne komórki organizacyjne KGP na potrzeby zabezpieczenia imprez o charakterze masowym, sportowym czy też religijnym, w których uczestniczą powszechnie nasi rodacy. Dotychczas, tylko samo Biuro Prewencji KGP skierowało do służby w patrolach międzynarodowych ponad 170 policjantów i policjantek.

Współpraca w tej formie ze stroną bułgarską prowadzona jest od 2016 r. na podstawie Porozumienia o ustanowieniu wspólnych polsko-bułgarskich patroli parafowanego w dniu 25 lipca 2016 r. w Sofii przez Sekretarza Generalnego MSW Republiki Bułgarii gen. Georgija Kostowa oraz w Warszawie w dniu 26 lipca 2016 r. przez Komendanta Głównego Policji.

Ambasada RP w Sofii, podobnie jak inne nasze placówki dyplomatyczne, co prawda nie jest stroną porozumienia, niemniej jednak cele i zadania personelu dyplomatycznego i delegowanych policjantów są zbieżne – zapewnienie szeroko rozumianego poczucia bezpieczeństwa oraz otoczenie ochroną polskich obywateli. Naturalne więc było nawiązanie w ramach przedsięwzięcia bliskiej współpracy międzyinstytucjonalnej, która stanowi modelowy przykład bezpośredniej współpracy, albowiem kierowani do służby w Bułgarii polscy policjanci, na zasadzie wzajemności, pozostają w całodobowym kontakcie telefonicznym z personelem dyplomatycznym.

W bieżącym sezonie wakacyjnym, a dokładnie przez cały lipiec i sierpień, dwóch polskich policjantów posiadających już doświadczenie w zakresie tej formy współpracy pełni służbę w rejonie miejscowości Nessebar na Słonecznym Brzegu Morza Czarnego. Stąd też dzisiejsza wizyta w Komendzie Głównej Policji Pani Konsul Małgorzaty Hejduk-Gromek, która czuje się osobiście odpowiedzialna za przedsięwzięcie, za co podziękował generał Kuster wręczając Pani Konsul okolicznościowy ryngraf. Pani Konsul z kolei podziękowała za zrozumienie sytuacji i organizację całego przedsięwzięcia dzięki któremu „robiona jest fenomenalna praca na rzecz naszych rodaków”. 

Był to bez wątpienia miły akcent, niemniej jednak nie był to główny cel dzisiejszego spotkania, albowiem w jego trakcie wymieniono szereg doświadczeń i propozycji w zakresie współpracy, a zadań jak się okazuje może być dużo, ponieważ liczba Polaków oficjalnie odwiedzających Bułgarię corocznie rośnie o około 20%, przy czym na sezon letni przypada 90% wszystkich wizyt. Polacy wybierają przeważnie Nesebyr i Słoneczny Brzeg, a w dalszej kolejności okolice Warny, stąd też obecność naszych policjantów w pierwszym z tych miejsc.

Bez wątpienia istotnym efektem pełnienia służby w Bułgarii przez polskich policjantów, co zauważyła Pani Konsul, jak również generał Kuster, jest podniesienie statusu obywateli polskich w Bułgarii jako grupy narodowej dobrze chronionej przez swoje państwo. Personel placówki podkreśla profesjonalne reprezentowanie polskiej Policji, dobre wyszkolenie policjantów, ich odpowiedzialność i skuteczność działania. Pani Konsul przyznała, podając przykłady, iż nasi policjanci są w stanie pozyskać niezbędne informacje o wiele szybciej i szerzej niż nawet personel dyplomatyczny.

W tym miejscu generał Kuster podkreślił, iż niezwykle istotny jest również dynamiczny, bezpośredni dialog roboczy również na linii Komenda Główna Policji – Ambasada RP w Sofii, dzięki czemu można było bardzo szybko rozwiązać potencjalne trudności. Podziękował również za odwiedzenie przez Panią Konsul naszych policjantów w miejscu pełnienia służby. W ocenie Pani Konsul optymalnym rozwiązaniem byłoby kierowanie dwóch patroli w sezonie wakacyjnym, drugi operowałby w oddalonej o około 200 km Warnie, ale to oczywiście uzależnione jest również od strony bułgarskiej i jej możliwości logistycznych. Z jej bezpośrednich obserwacji wynika, iż obecność polskich policjantów znacznie przyspiesza obsługę zdarzeń z udziałem naszych rodaków. Tych niestety, pomimo że drobnych, jest wiele, a przy tym spora ich ilość wynika z niefrasobliwości naszych rodaków. Dodała również, że nasi policjanci pozostają w bardzo dobrych kontaktach nie tylko z policjantami bułgarskimi, ale również ze swoimi kolegami z Czech i Rumunii, którzy pełnią podobny rodzaj służby. Oczywiste korzyści z obecności zagranicznych policjantów dostrzegają gospodarze i stąd zabiegają również o rozszerzenie współpracy o obecność policjantów niemieckich.

Obie strony spotkania jednogłośnie oświadczyły, iż życzyłyby sobie dalszej tak owocnej, jak dotychczas współpracy zapewniającej bezpieczeństwo naszym rodakom, którzy już wręcz oczekują obecności polskich policjantów w sezonie wakacyjnym na słonecznym wybrzeżu Morza Czarnego, a samym Polakom oczywiście beztroskiego wypoczynku. 

Tekst: Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji / Zdjęcia: Piotr Maciejczak

Powrót na górę strony