Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przedstawiono zarzuty w sprawie pożaru Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Data publikacji 29.07.2024

Dzięki skutecznej współpracy funkcjonariuszy z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim z gorzowską Prokuraturą Okręgową, przedstawiono zarzuty w sprawie pożaru Akademii imienia Jakuba z Paradyża. Skomplikowane czynności procesowe przeprowadzone w profesjonalny sposób pozwoliły postawić przed wymiar sprawiedliwości dwie osoby.

12 kwietnia 2024 roku mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego zaniepokoił potężny dym unoszący się nad ulicą Teatralną. Okazało się, że palą się dwa budynki Akademii imienia Jakuba z Paradyża, na których prowadzone były prace remontowe dachu. Ogień i kłęby dymu były widoczne nawet z kilku kilometrów. Do akcji gaśniczej ruszyły ogromne siły Państwowej Straży Pożarnej, a pobliski teren był zabezpieczany przez gorzowskich policjantów. Stróże prawa pomagali sprawnie przemieszczać się wozom strażackim oraz nie dopuszczali w miejsce akcji gaśniczej żadnych osób, by nikomu nie stała się krzywda.

Walka z pożarem trwała kilkadziesiąt godzin, a potężny ogień strawił najpierw dach budynku, w którym znajdowały się pomieszczenia administracyjne i sale dydaktyczne, a później sąsiedni budynek, gdzie mieścił się rektorat. Na szczęście w wyniku pożaru, poważniejszych obrażeń nie doznały żadne osoby.

Kiedy zakończyła się akcja gaśnicza, przyszedł czas na działania policjantów i prokuratorów, by wyjaśnić jak doszło do pożaru i kto jest za niego odpowiedzialny. Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, którzy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim skrupulatnie gromadzili materiał dowodowy.

Na miejscu pożaru przeprowadzone zostały między innymi oględziny z udziałem biegłych z zakresu pożarnictwa. Policjanci wykorzystując specjalistyczny skaner 3D mogli zobrazować zniszczony budynek trójwymiarowo. W sprawie pożaru niezbędne były przesłuchania osób, w tym przedstawicieli szkoły, pracowników budowlanych, strażaków, osób odpowiedzialnych za nadzór inwestorski i autorski, przedstawicieli głównego wykonawcy i firm podwykonawczych czy Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W wyniku zgromadzonego materiału dowodowego policjanci zatrzymali dwie osoby reprezentujące jedną z firmy podwykonawczych, którym przedstawiono zarzuty. Mężczyźni odpowiedzą za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru budynków Akademii, który zagrażał życiu wielu osób oraz mieniu o wielkich rozmiarach poprzez używanie podczas robót budowlanych na dachu budynku palnika gazowego z otwartym ogniem. 

(KWP w Gorzowie Wlkp. / sc)

Powrót na górę strony