Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna przestrzeń nad lotniskiem

Data publikacji 19.07.2008

Użytkowników motolotni i paralotni obowiązują przepisy Prawa Lotniczego. Wzrasta popularność sportowych i ultralekkich statków powietrznych, niestety wzrasta również liczba przypadków nieodpowiedzialnego zachowania ich użytkowników. Funkcjonariusze wkrótce odwiedzą osoby posiadające taki sprzęt, będą rozmawiać o zasadach jego bezpiecznego użytkowania, a także o konsekwencjach łamania obowiązujących przepisów.

Policjanci coraz częściej interweniują w związku z nieodpowiedzialnym zachowaniem użytkowników paralotni i motolotni. Zdarzają się przypadki, kiedy ich użytkownicy odbywają loty w "kontrolowanej przestrzeni powietrznej" z naruszeniem stosownych procedur i bez wymaganego przepisami lotniczymi wyposażenia. Procedury te zapisane są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 kwietnia 2005 r. w sprawie wyłączenia niektórych przepisów ustawy prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków (Dz. U. z 2005 r. nr 107 poz. 904 z późniejszymi zmianami).

Kontrolowana przestrzeń powietrzna, to obszar o promieniu około 17 km od lotniska w Jasionce położony w powiatach rzeszowskim, łańcuckim, ropczycko-sędziszowskim i kolbuszowskim. Aby z niej korzystać niezbędne jest m.in. posiadanie i korzystanie z urządzenia radiowego, umożliwiającego łączność w czasie lotu z radiostacjami lotniczymi. Tylko wtedy dyżurni Wieży Kontroli Ruchu Lotniczego, nadzorujący ruch lotniczy w "kontrolowanej przestrzeni powietrznej" mogą nawiązać łączność ze znajdującym się w powietrzu motolotniarzem, prowadzić kontrolę jego lotu i przekazywać niezbędne komunikaty i ostrzeżenia. W strefie tej zlokalizowanych jest wiele korytarzy ruchu lotniczego, ścieżek podejścia do lądowania i startu statków powietrznych (w tym również dużych samolotów pasażerskich). Nieodpowiedzialne zachowanie osób amatorsko uprawiających sporty lotnicze może więc stanowić zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale może nawet spowodować katastrofę lotniczą. Takie działanie (nawet w przypadku braku tragicznych konsekwencji) jest przestępstwem i zgodnie z ustawą Prawo Lotnicze zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

W związku z tym policjanci z powiatów rzeszowskiego, łańcuckiego, ropczyckiego i kolbuszowskiego będą w najbliższym czasie odwiedzać osoby, które posiadają i korzystają z motolotni czy paralotni. Funkcjonariusze będą rozmawiać o procedurach i wymogach, które trzeba spełnić aby móc odbywać loty na takim sprzęcie. Zwrócą też uwagę na konsekwencje naruszania tych procedur i łamania obowiązujących przepisów. Policjanci będą również reagować na przypadki niestosowania się do przepisów Prawa Lotniczego, stwierdzone przez dyżurnego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W takiej sytuacji w rejon lotu skierowany zostanie policyjny patrol. Funkcjonariusze zbiorą wszelkie informacje o czasie, miejscu i osobie odbywającej nielegalny lot, a po jej wylądowaniu podejmą odpowiednie czynności adekwatne do sytuacji.
  • Paralotniarz, który wleciał do strefy "kontrolowanej przestrzeni powietrznej" bez wymaganego wyposażenia (radia). Jego lot zarejestrowała kamera monitoringu lotniska.
  • Komendant Komisariatu Lotniczego Policji w Jasionce, nadkom. Wojciech Chmaj.
  • Policjanci patrolujący teren przed terminalem Portu Lotniczego w Jasionce.
Powrót na górę strony