Aktualności

Podsumowanie operacji policyjnej GRYF 24

W tym roku dwie największe plenerowe imprezy masowe w Polsce: 30. Pol’and’Rock Festival i The Tall Ships Races 2024 odbyły się praktycznie w tym samym czasie. Kwestie organizacyjne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa były priorytetem. Zachodniopomorska Policja w związku z tym, w dniach od 30 lipca do 5 sierpnia przeprowadziła zabezpieczenie w ramach jednej operacji policyjnej GRYF 24.

Zachodniopomorscy policjanci, wspierani przez funkcjonariuszy z terenu kraju, dbali o bezpieczny przebieg obu wydarzeń. Od momentu ogłoszenia decyzji o organizacji, zarówno 30. Pol’and’Rock Festivalu, jak i regat The Tall Ships Races, współdziałaliśmy z organizatorami imprez, innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo oraz lokalnymi samorządami.

Ze strony Policji zaangażowano wszystkie służby podległe Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Szczecinie: prewencji, służby kryminalnej oraz logistycznej. Operacją dowodził insp. Przemysław Domagała Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie.

W trosce o zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w trakcie imprez uruchomiony został Posterunek Polowy Policji w Czaplinku. Natomiast w Szczecinie na terenie regat funkcjonowało wysunięte stanowisko dowodzenia, a także dwa punkty informacyjno – edukacyjne, gdzie był bezpośredni kontakt z policjantami.

Ważnym obszarem objętym policyjnym nadzorem było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ponieważ uczestnicy obu wydarzeń dojeżdżali na teren imprezy własnymi pojazdami, transportem zbiorowym, a także pieszo. Funkcjonariusze ruchu drogowego kierowali ruchem, przeprowadzali kontrole pojazdów i trzeźwości kierujących. Całość działań była wspierana z powietrza przez policyjny śmigłowiec oraz drony.

W ramach operacji, ze względu na specyfikę okolic Czaplinka, pełną akwenów i terenów leśnych, skierowaliśmy tam więcej patroli wodnych, policjantów na koniach oraz quadach. Oczywiście, podczas The Tall Ships Races, służba pełniona na wodzie była nieodzowna i naturalnie wpisała się w motyw przewodni zlotu żaglowców.

Czas operacji w obu lokalizacjach to także policyjne inicjatywy profilaktyczno – edukacyjne. Podczas festiwalu w Czaplinku – Broczyno, dzięki inicjatywie organizatora imprezy, PZU i zachodniopomorskiej policji, do pieszych trafiło kilkanaście tysięcy odblasków. W Szczecinie w specjalnie przygotowanych punktach spotykaliśmy się z młodszymi i starszymi dzieląc się wiedzą o przeciwdziałaniu zagrożeniom.

Biorąc pod uwagę skalę obu wydarzeń i liczbę ich uczestników możemy podsumować, że ich przebieg był bardzo bezpieczny.

Podczas zabezpieczenia w rejonie festiwalu Pol’and’Rock odnotowaliśmy 58 przestępstw (głównie posiadanie środków odurzających, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, kradzieże i naruszenie zakazu lotów).

Ponadto w omawianym okresie zareagowaliśmy na 451 wykroczeń, wystawiając między innymi mandaty karne i kierując wnioski o ukaranie do sądu.

Podczas szczecińskich regat The Tall Ships Races odnotowaliśmy 32 przestępstwa (głównie naruszenie zakazu lotów, posiadanie środków odurzających oraz kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości). W omawianych dniach, w rejonie objętym działaniami pomimo bardzo dużego ruchu nie doszło do żadnego wypadku drogowego.

Ponadto w omawianym okresie zareagowaliśmy na 678 wykroczeń, wystawiając między innymi mandaty karne i kierując wnioski o ukaranie do sądu. Dzięki licznym patrolom bardzo szybko odnaleźliśmy kilkoro dzieci, które zagubiły się w tłumie.

W rejonach objętych działaniami, pomimo bardzo dużego ruchu, nie doszło do żadnego wypadku drogowego.

Na zakończenie działań dowódca operacji podziękował wszystkim policjantom w nią zaangażowanym. Zachodniopomorskich funkcjonariuszy wspierali mundurowi z terenu kraju z garnizonów: pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, kujawsko - pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, w tym z oddziałów prewencji, ruchu drogowego, funkcjonariusze na koniach oraz pododdziały kontrterrorystyczne, na czele z Centralnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji BOA.  

Pomagali nam także słuchacze kursów podstawowych ze Szkoły Policji w Pile i Szkoły Policji w Słupsku.

Nasze działania wspierali funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej.

(KWP w Szczecinie / sc)

Powrót na górę strony