„Przyszłość a Ty” w Wielkopolsce!
„Młodzież jest mądrym i kreatywnym partnerem dorosłych w Profilaktyce”. Była to przewodnia teza spotkania z dyrektorami szkół i placówek województwa wielkopolskiego, które dotyczyło m.in. kreatywnej formy profilaktyki jaką jest Program edukacyjno-profilaktyczny „Przyszłość a Ty”.
Program PaT (Przyszłość a Ty) wpisuje się bezpośrednio w poszukiwanie alternatyw do coraz trudniejszego świata relacji i komunikowania się między pokoleniami oraz w grupach rówieśniczych. Jak skutecznie wspierać młode pokolenie i jak docierać do umysłów dzieci i młodzieży, aby pozostawić im wybór i pzrzestrzeń działania, chroniąc ich jednocześnie przed zagrożeniami. Cyberprzemoc stała się dzisiaj zjawiskiem globalnym i nadal narasta. Program PaT stawia na twórczą profilaktykę rówieśniczą tworząc jednocześnie społeczność, w której młodzież może rowijać swoje pasje, promując wśród rówieśników życie wolne od przemocy i uzależnień.
Razem możemy dokonać więcej! Stąd wzmocnienie bezpośredniej współpracy jednostek organizacyjnych Policji z dyrektorami placówek oświatowych i wychowawczych oraz z samorządami, które pełnią funkcję organów prowadzących szkoły.
Dzięki zaproszeniu Kuratorium Oświaty w Poznaniu, 27 sierpnia 2024 roku w Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie Społeczny Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa Grzegorz Jach poprzez dyrektorów szkół zaprosił młodzież z województwa wielkopolskiego do tworzenia PaTportów i grup młodzieżowych PaT.
W spotkaniu uczestniczył Wielkopolski Kurator Oświaty Igor Bykowski, Wicekurator Oświaty Izabela Liebert-Jędroszkowiak, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut, przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich Andrzej Stefański, oficerowie Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu, kuratorzy sądowi Sądu Rejonowego w Szamotułach oraz dyrektorzy szkół i przedstawiciele oświaty z placówek województwa wielkopolskiego. Nowe środowiskowe otwarcie w programie PaT podkreślała obecność Radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Perdo Ćwiklińskiego, który zadeklarował kilka ważnych pomysłów wzmacniania komunikacji poprzez media społecznościowe prowadzone przez Zarząd Sejmiku.
Zrozumienie dla realizacji celów i działań programu „Przyszłość a Ty” jest w Wielkopolsce wyjątkowo sprzyjające, co deklarowali przedstawiciele każdej z obecnych na naradzie instytucji: „Tylko razem możemy budować bezpieczne przestrzenie w otoczeniu wartości społecznych i zwracać ludzi ku sobie” – powtarzali w swoich wystąpieniach wszyscy prelegenci tak rozumiejąc rolę świata dorosłych, który czyni i może uczynić jeszcze tak wiele we wspieraniu dzieci i młodzieży.
Na zakończenie prezentacji programu PaT Agnieszka Nowaczyk rzecznik prasowy Przystanków PaT w Wielkopolsce zaplanowanych na wiosnę przyszłego roku zachęcała dyrektorów szkół, aby od początku roku szkolengo informowali młodzież o zasadach uczestnictwa w tych akcjach.
„Już dziś zachęcamy do udziału w Programie PaT podejmując kreatywne projekty w profilaktyce, które zaowocują udziałem PaTportów w XI Ogólnopolskim oraz V Powiatowym Przystanku PaT w Szamotułach w dniach 25–27 kwietnia 2025 roku. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w załącznikach.
(KWP W Poznaniu / SzW, Foto: podkom. Rafał Rutkowski / kc)