Aktualności

Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych

Data publikacji 30.08.2024

Co roku 30 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Każda zaginiona osoba to czyjaś matka, ojciec, dziecko, przyjaciel – dlatego nigdy nie ustajemy w poszukiwaniach, aby ochronić ich życie, przywrócić bezpieczeństwo i zapewnić spokój. Jeśli masz jakiekolwiek informacje dotyczące osoby zaginionej, nie zwlekaj – zgłoś to Policji. Twoja pomoc może być kluczowa.

W Polsce średnio rocznie odnotowujemy około kilkunastu tysięcy zaginięć. Z danych statystycznych wynika, że częściej dochodzi do zaginięć mężczyzn, niż kobiet. Do największej ilości zaginięć dochodzi w grupie wiekowej pomiędzy 26 a 40 rokiem życia.

Przyczyn zaginięć może być wiele m.in. na skutek zdarzenia losowego, wypadku, problemów zdrowotnych, porwania, może być to związane z uzależnieniami, angażowania się w niebezpieczne i ryzykowne zachowania, ucieczki, brak chęci kontaktu z rodziną, aktywności przestępczej, a także katastrof naturalnych.

Większość z zaginionych osób udaje się odnaleźć dzięki pracy specjalistycznych zespołów z policyjnych grup poszukiwawczych oraz przy wsparciu innych służb i przeszkolonych w tym zakresie podmiotów.

Policyjny pion kryminalny posiada wyspecjalizowane zespoły powołane do poszukiwań osób zaginionych. Są to doświadczeni policjanci, mający odpowiednią wiedzę, przeszkolenie i umiejętności w tym zakresie.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób, liczy blisko 100 funkcjonariuszy zajmujących się zaginięciami i poszukiwaniami. W naszym województwie, z uwagi na dużą liczbę zaludnienia, dochodzi do największej w kraju ilości zaginięć. Tylko w tym roku, na 297 zgłoszonych zaginięć poziomu I, czyli tych najbardziej priorytetowych, gdzie istnieje realne, bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności, śledczy odnaleźli wszystkie te osoby. Od początku 2024 roku na terenie województwa śląskiego odnaleziono 1162 zaginionych. 

W poszukiwaniach Policja wykorzystuje najnowocześniejsze metody i środki techniczne m.in. nowoczesne systemy i aplikacje, drony, quady, psy tropiące, policyjne konie, śmigłowce z kamerami termowizyjnymi i innego rodzaju specjalistyczny sprzęt. Jednym z ważniejszych narzędzi wykorzystywanych podczas poszukiwań osób zaginionych, w tym małoletnich, jest progresja wiekowa, czyli postarzanie wizerunku osoby na podstawie zdjęcia wykonanego jej we wcześniejszym okresie. Jest to szczególnie przydatna metoda przy długotrwałych sprawach zaginięć.

Policja podejmuje poszukiwanie osoby zaginionej po otrzymaniu informacji o jej zaginięciu. Dużą wagę przywiązuje do poszukiwań osób, które ze względu na stan zdrowia lub wiek (małe dzieci, osoby starsze i nieporadne), może zagrażać niebezpieczeństwo. W takich przypadkach policyjne działania prowadzone są niezwłocznie i na szeroką skalę.

Im więcej szczegółów podamy Policji podczas zgłoszenia zaginięcia, tym większa szansa, że osoba zaginiona zostanie szybciej odnaleziona. Zgłaszający musi przekazać mundurowym wszelkie istotne informacje, którymi dysponuje, m.in. jak zaginiony wygląda, w co był ubrany, gdzie i kiedy go ostatnio widziano, czy jest chory, czy przyjmuje jakieś leki lub, czy posiada znaki szczególne. Przydatne okażą się aktualne fotografie.

Na stronie Polskiej Policji znajduje się baza osób zaginionych. W przypadku, gdy mamy wiedzę o aktualnym pobycie osoby zaginionej, na tej stronie samodzielnie możemy taką informację zgłosić, a także zobaczyć zdjęcia oraz dane osób zaginionych. 

Jeśli posiadasz informacje na temat kogoś zaginionego, zgłoś się do najbliższej jednostki Policji lub zadzwoń pod numer alarmowy 112.

(KWP w Katowicach / kc)

Powrót na górę strony