Aktualności

Szkolenie oficerów kontaktowych

Data publikacji 19.09.2024

W dniach 18-20 września 2024 roku w Warszawie odbywa się, organizowane przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, coroczne szkolenie Oficerów Kontaktowych ds. międzynarodowej wymiany informacji kryminalnych komend wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej Policji.

Celem ww. szkolenia jest wymiana doświadczeń i opinii dotyczących realizowanych zadań, połączona z przekazaniem bieżących informacji i wiedzy w zakresie wymiany informacji realizowanej za pośrednictwem kanałów Interpol, Europol, SIS/SIRENE. Ważnym elementem tegorocznego szkolenia jest podsumowanie doświadczeń płynących z ewaluacji Schengen, która odbyła się w Polsce pomiędzy 7 a 13 kwietnia 2024 roku oraz przygotowanie się do zadań związanych z objęciem przez Rzeczpospolitą Polskę prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku.

Szkolenie otworzył Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP insp. Ireneusz Sieńko, który podkreślił jak ważna jest rola oficerów kontaktowych w kontekście międzynarodowej wymiany informacji. 

Należy zaznaczyć, że oficerowie kontaktowi umiejscowieni w strukturach Wydziałów Wywiadu Kryminalnego Komend Wojewódzkich / Stołecznej Policji, są pierwszymi funkcjonariuszami do kontaktu dla policjantów i policjantek z jednostek terenowych Policji, którzy w ramach prowadzonych spraw kryminalnych stają przed koniecznością zastosowania procedur międzynarodowych lub dostrzegą potrzebę w zainicjowaniu międzynarodowej współpracy.

Podczas tegorocznego szkolenia zostanie poruszonych wiele tematów merytorycznych, które pomogą dalej doskonalić funkcjonariuszy w tematyce międzynarodowej wymiany informacji kryminalnych oraz poszukiwań międzynarodowych. Będą to między innymi zagadnienia związane z wymianą informacji przy pomocy Systemu Wymiany Informacji z Europolem, operacjami transgranicznymi, współpracą z sądami i prokuraturami w zakresie poszukiwań międzynarodowych, współpracą z Oficerami Łącznikowymi polskiej Policji, omówienie skutków nadchodzących zmian w przepisach prawnych, jak również przybliżenie zadań realizowanych przez Straż Graniczną w polskim Biurze Sirene oraz przybliżenie zadań realizowanych przez Sekcję Obsługi Całodobowej Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

(BMWP KGP)

Powrót na górę strony