Aktualności

Wpadli po kilku dniach od dokonania oszustw

Data publikacji 20.09.2024

Po intensywnych działaniach operacyjnych grodziscy kryminalni ustalili i zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w oszustwach metodą „na policjanta”. W mieszkaniu i samochodach kobiety i mężczyzny policjanci zabezpieczyli karty płatnicze z różnymi nazwiskami, kilka aparatów i kart telefonicznych, pieniądze, a także policyjną czapkę i porcję marihuany. Podczas dotychczasowych czynności policjanci ustalili, że zatrzymana 37-latka brała udział w dwóch przestępstwach w Milanówku i jednym w Rybniku, a 26-latek ma na swoim koncie oszustwo w Warszawie. Sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek grodziskiej Prokuratury Rejonowej i aresztował zatrzymanych na 3 miesiące.

Kilka dni temu informowaliśmy o oszustwach metodą „na policjanta”, w których zostały pokrzywdzone dwie mieszkanki Milanówka. Oprócz działań zapobiegawczych grodziscy policjanci natychmiast podjęli również intensywne czynności operacyjne w celu wykrycia sprawców tych czynów. Po szeregu trudnych ustaleń i analiz różnych materiałów, funkcjonariusze w ciągu kilku dni wytypowali osoby biorące udział w tych przestępstwach. Po wejściu przez balkon do ustalonego mieszkania w powiecie wołomińskim kryminalni zatrzymali tam zaskoczoną kobietę i mężczyznę.

Policjanci dokładnie przeszukali zajmowany przez nich lokal. Zabezpieczyli w nim karty płatnicze z danymi różnych właścicieli, kilka telefonów komórkowych, karty sim, gotówkę, a także policyjną czapkę i porcję marihuany. Policjanci wiedzieli również, że obie osoby korzystały z samochodów. Po przeszukaniu pojazdów znaleźli w nich kolejne telefony i karty oraz pieniądze. Podobne rzeczy, a także ubrania, w których kobieta dokonywała przestępstw w Milanówku zostały zabezpieczone w miejscu zamieszkania 37-latki.

Podczas dalszych czynności dochodzeniowo-śledczych grodziscy policjanci potwierdzili udział zatrzymanej kobiety w dwóch oszustwach na naszym terenie, a także podobnego w Rybniku. Zatrzymany mężczyzna jest podejrzany o udział w oszustwie dokonanym w Warszawie, gdzie z wyłudzonej podstępem od właściciela karty bankowej wypłacił 100 tys. złotych. 26-latek odpowie także za posiadanie środków odurzających.

Sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek grodziskiej Prokuratury Rejonowej i aresztował obie osoby na 3 miesiące. Policjanci nadal zbierają informacje o działaniach zatrzymanych w całym kraju i nie wykluczają kolejnych zarzutów karnych dla nich.

Pamiętajmy!

Funkcjonariusze Policji nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie akcjach! Nigdy też nie proszą o przekazywanie im pieniędzy lub kart płatniczych, nie proszą o dane kont bankowych. Takie prośby świadczą o tym, że mamy do czynienia z oszustem udającym policjanta.

Aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa, nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych. Nie informuj, czy posiadasz gotówkę w miejscu zamieszkania, a także, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności. Nie ufaj nieznanym rozmówcom. Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom lub osobom, które mają być przez nich wysłane po odbiór, nawet jeśli się przedstawiają.

Podczas rozmów telefonicznych zachowajmy czujność i rozwagę. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może podać się za policjanta, pracownika banku lub krewnego! We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy przerwać rozmowę i niezwłocznie skontaktować się z Policją, telefonując po numer alarmowy 112.

(KSP)

Powrót na górę strony