Policjanci zatrzymali oszustów działających metodą "na policjanta"
Raciborscy kryminalni zatrzymali kobietę i mężczyznę, którzy metodą „na policjanta” wyłudzali pieniądze od starszych osób. Na wniosek śledczych oraz prokuratora, sąd zastosował wobec nich 3-miesięczny areszt tymczasowy. Grozi im kara do 8 lat więzienia.
Policjanci z komendy w Raciborzu otrzymali zgłoszenie oszustwa od mieszkanki tego miasta, od której przestępcy wyłudzili ponad 90 tysięcy złotych. W tym celu zadzwonili do niej i podając się za funkcjonariuszy Policji wmówili, że jej oszczędności w banku są zagrożone. Następnie nakłonili kobietę do wypłaty gotówki z konta i przekazania pieniędzy na przechowanie „policjantom”, którzy mieli się po nie zgłosić.
Raciborscy kryminalni od razu po zgłoszeniu rozpoczęli poszukiwania, ustalając i zatrzymując ostatecznie 21-letnią kobietę oraz 25-letniego mężczyznę z powiatu chrzanowskiego. W pojeździe sprawców policjanci zabezpieczyli gotówkę oraz kilka telefonów komórkowych. Przestępczy duet działał na terenie całego kraju. Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Na wniosek śledczych oraz Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, sąd zastosował wobec pary 3-miesięczny areszt. Za oszustwo grozi im kara do 8 lat więzienia.
Jak zawsze, gdy dochodzi do takich zdarzeń, przypominamy:
- zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny lub znajomegoi prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować;
- zadzwoń do osoby, która rzekomo dzwoniła i upewnij się, czy faktycznie prosiła o pomoc;
- nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny przysyła w swoim imieniu innego oszusta;
- nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności, jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz;
- nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
Informujmy naszych rodziców, dziadków czy też starszych krewnych o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie pieniędzy. Zwróćmy również uwagę na to zagrożenie osobom starszym – naszym znajomym czy też sąsiadom o których wiemy, że mieszkają samotnie.
(KWP w Katowicach / kc)