Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

12-letni bohater nagrodzony przez komendanta

Data publikacji 22.07.2008

12-letni Oskar Nowak z Trzebnicy został uhonorowany przez komendanta powiatowego Policji w Radziejowie dyplomem i polfinkiem. Chłopczyk wykazał się właściwą postawą. Jego telefon prawdopodobnie zapobiegł nieszczęściu. Zachowując zimną krew zadzwonił pod nr 112 i poinformował o sytuacji, która wzbudziła jego niepokój.

Wczoraj policjanci z Radziejowa, w imieniu komendanta, wręczyli 12-letniemu Oskarowi Nowakowi mieszkańcowi Trzebnicy, w województwie śląskim, pisemne podziękowanie oraz maskotkę kujawsko-pomorskich mundurowych popularnie zwaną polfinkiem. Funkcjonariusze wręczyli je chłopcu w obecności rodziców Moniki i Roberta Nowaków. To dzięki ich nastoletniemu synowi w minioną sobotę udało się podjąć z wody osoby, które pływając żaglówką po jeziorze Głuszyńskim, nagle po załamaniu się pogody i powstałej nawałnicy, znalazły się w wodzie. Oskar obserwujący z tarasu za pomocą lornetki, lustro tego akwenu, zauważył krytyczny moment i po krótkiej konsultacji z krewnym, o trzy lata starszym Emilem Madejem, nie zwlekając połączył się z numerem służb ratunkowych 112. Dyżurnemu radziejowskiej policji w trwającym 20 sekund połączeniu przekazał istotę zajścia, które zawierało wszystkie niezbędne informacje. W następnych minutach na miejscu zjawili się policjanci, druhowie ze straży pożarnej i załoga karetki pogotowia.

Na szczęście okazało się, że niedawna załoga jednostki pływającej nie doznała żadnych urazów i wszystko zakończyło się na strachu i przemoczonej odzieży oraz przewróconej łodzi, którą następnie strażacy odholowali do brzegu.

W sytuacji, w których pojawia się konieczność niesienia pomocy, wsparcia, zachowanie Oskara Nowaka jest wspaniałym przykładem właściwego wychowania przez rodziców i edukacji ze strony grona pedagogicznego szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy, do której na co dzień uczęszcza 12-latek.

Dlatego też, należą mu się słowa uznania, podziękowania, za bezinteresowne zachowanie, które w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia mogły okazać się bezcenne, bowiem niekiedy minuty a wręcz sekundy decydują o życiu człowieka. Policjanci pogratulowali również rodzicom chłopca, którzy mogą być dumni z postawy syna.

Brawo Oskar! Dziękujemy w imieniu tych, którzy mogli na Ciebie liczyć.
Powrót na górę strony