Policyjne warsztaty podejmowania czynności ratunkowych w warunkach taktycznych
Przez cztery dni Zespoły Medyczne z Komendy Stołecznej Policji i Oddziałów Prewencji Policji z różnych części kraju doskonaliły swoje umiejętności na terenie Warmii i Mazur. Warsztaty teoretyczne i praktyczne były prowadzone pod okiem specjalistów z dziedziny medycy ratunkowej. Natomiast wsparcia merytorycznego udzielili policyjni kontrterroryści oraz ratownicy medyczni z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Ochrony Pracy Komendy Głównej Policji.
W dniach 1-4.10.2024 roku na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego odbyły się warsztaty z tematyki dotyczącej podejmowania medycznych czynności ratunkowych w warunkach taktycznych, których adresatem były policyjne zespoły medyczne z Komendy Stołecznej Policji i Oddziałów Prewencji Policji z: Łodzi, Białegostoku, Opola i Gdańska. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Ochrony Pracy Komendy Głównej Policji, natomiast wsparcia merytorycznego udzielili: Zespół Medyczny Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie i Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Olsztynie.
Pierwsza część warsztatów obejmowała tematykę:
Trudnych dróg oddechowych;
Podejmowania medycznych czynności ratunkowych w warunkach taktycznych wobec policjanta Sekcji Bojowej Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego;
Podejmowania medycznych czynności ratunkowych w warunkach taktycznych wobec policjanta Sekcji Minersko-Pirotechnicznej Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego;
Warsztaty z zakresu trudnych dróg oddechowych zostały przeprowadzone przez mgr Mariusza Grażewicza - wykładowcy Katedry Medycyna Ratunkowej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, ratownika Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozostała tematyka zajęć została przeprowadzona przez policjantów SPKP w Olsztynie.
Druga część miała charakter wykładowy i dotyczyła postępowania przedszpitalnego z pacjentem urazowym. Wykłady zostały wygłoszone przez dr n. med. Rakesha Jalali - wykładowcy z Katedry Medycyny Ratunkowej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, koordynatora Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie i konsultanta z zakresu medycyny ratunkowej województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przez mgr. Tadeusza Miłowskiego - wykładowcy z Katedry Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ratownika medycznego z 27-letnim stażem.
Trzecia część odbyła się w godzinach porannych w jednym z obiektów na terenie naszego województwa. Obejmowała ona przeprowadzenie symulacji taktyczno - medycznych z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze aktywnego strzelca. Policyjni ratownicy medyczni realizowali scenariusze postępowania z pacjentami, którzy doznali urazów takich jak: rany postrzałowe, odma prężna, upadek z wysokości, uraz kręgosłupa, złamania, amputacje, uraz ciśnieniowy w wyniku wybuchu, wstrząsu neurogennego i hipowolemicznego. W tej części warsztatów ratownicy medyczni doskonalili swoje umiejętności na fantomach wysokiej wierności przeznaczonych do wykonywania zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych.
Podsumowania warsztatów i ich zakończenia dokonała Małgorzata Wlaź - Koordynator Ratownictwa Medycznego Policji z Komendy Głównej Policji.
(rw/aj)
"Film składa się z dwóch części. W pierwszej widać funkcjonariuszy podczas warsztatów odbywających się na sali wykładowej. Policjanci doskonalą swoje umiejętności na fantomach oraz na pozorantach. Drugą część filmu rozpoczyna szturm SPKP w Olsztynie, a następnie realizowane są sceny z medycznych czynności ratunkowych."
Film Policyjne warsztaty podejmowania czynności ratunkowych w warunkach taktycznych
Pobierz plik Policyjne warsztaty podejmowania czynności ratunkowych w warunkach taktycznych (format mp4 - rozmiar 36.04 MB)