Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali Skarb Państwa

Data publikacji 23.07.2008

Po ponad pół rocznej, żmudnej pracy policjanci z Jeżyc zakończyli sprawę dotyczącą rejestrowania samochodów w oparciu o sfałszowane dokumenty. Sprawcy unikając w całości lub w części opłat związanych z podatkiem VAT i akcyzą, zarejestrowali w ten sposób około 20 samochodów. Sprawa oszustw wykryta została dzięki czujności pracowników poznańskiego starostwa powiatowego.

Policjanci z Jeżyc zajęli się sprawą pod koniec ubiegłego roku. Wtedy to urzędnicy poznańskiego starostwa powiatowego dostrzegli pewne powtarzające się tendencje, do których doszło podczas rejestracji kilku aut. Mając kolejną, podobną sytuację i spotykając się z jednym z podejrzewanych mężczyzn, natychmiast powiadomili o tym fakcie funkcjonariuszy. Już po kilku minutach mężczyzna, podczas próby rejestracji kolejnego auta, zatrzymany został przez stróżów prawa.

W ciągu kilku kolejnych dni policjanci zatrzymali jeszcze trzech innych mężczyzn. Wszyscy oni trudnili się pośrednictwem w załatwianiu rejestracji samochodów sprowadzanych z zagranicy. Otrzymując oryginalne dokumenty od właścicieli pojazdów fałszowali je, a następnie przedstawiali w urzędzie rejestrującym dany pojazd. Dzięki temu też pieniądze, które właściciele aut przekazywali im na podatek VAT lub akcyzę, pozostawały w kieszeniach oszustów i nie trafiały do państwowej kasy.

Współpracując z wieloma instytucjami policjanci ustalili, że przestępcy zarejestrowali w ten sposób 20 pojazdów. Po wielomiesięcznej pracy sprawa zakończyła się skierowaniem aktów oskarżenia przeciwko podejrzanym mężczyznom. Za tego typu przestępstwa grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Powrót na górę strony