Aktualności

„Chemik 24” – policyjne ćwiczenia dowódczo-sztabowe

Data publikacji 24.10.2024

Pracownik firmy z surowcami chemicznymi wykrada z magazynu bardzo niebezpieczne substancje, których użycie może spowodować znaczną liczbę ofiar oraz skażenie środowiska. Ponadto grozi ich użyciem. Do działań ruszają służby. Tak w skrócie przedstawia się scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Chemik 24”, jakie przeprowadzili dziś policjanci ze Sztabu Policji KWP w Lublinie, przy współpracy funkcjonariuszy z komend w Łęcznej, Lubartowie i Świdniku. Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur w praktyce oraz okazja do doskonalenia umiejętności współdziałania w sytuacjach kryzysowych.

Policjanci zatrzymują pojazd w którym jest poszukiwany mężczyzna oraz niebezpieczne chemikalia.

Na terenie powiatu łęczyńskiego, lubartowskiego oraz świdnickiego odbyły się dzisiaj ćwiczenia dowódczo – sztabowe pod kryptonimem "Chemik 24". Organizatorem byli policjanci Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, a udział w nich wzięli również funkcjonariusze z komend Łęcznej, Lubartowie i Świdniku.

Zgodnie ze scenariuszem, funkcjonariusze otrzymują informację o zdenerwowanym mężczyźnie, który w godzinach rannych z trzymanymi w ręku pojemnikiem z niebezpieczną substancją chemiczną pojawia się w sklepie spożywczym w Lubartowie oraz Świdniku i grozi jej użyciem.  

Chwilę później dyżurny łęczyńskiej komendy otrzymuje zgłoszenie o pracowniku miejscowej firmy z surowcami chemicznymi, który pod osłoną nocy wykorzystując swoje karty i kody dostępu miał wykraść z magazynu bardzo niebezpieczne substancje chemiczne, których użycie może spowodować znaczną liczbę ofiar oraz skażenie środowiska. Ponadto znajdując się w złym stanie psychicznym i emocjonalnym grozi ich użyciem. Z zabranymi chemikaliami miał odjechać swoim samochodem w stronę Łęcznej.

Dyżurny o zdarzeniu informuje patrole pełniące służbę na terenie Łęcznej i powiatu. O tym fakcie informuje również funkcjonariuszy stanowisk kierowania w komendach w Lubartowie i Świdniku. Oficerowie dyżurni uruchamiają posterunki kontrolno – blokadowe w celu zatrzymania mężczyzny.

Zostają uruchomione wszystkie procedury działania wymagane  w sytuacji zagrożenia CBRN.

Jeden patroli w powiecie łęczyńskim zauważa opisywany pojazd. Podczas próby zatrzymania kierujący nie chce opuścić pojazdu i grozi, że otworzy pojemniki z chemikaliami.

Dyżurny KWP w Lublinie na miejsce kieruje zespół negocjatorów KWP Lublin. Powiadamiona zostaje również Straż Pożarna.

Policjanci zatrzymują niebezpiecznego mężczyznę

Negocjacje przynoszą oczekiwany efekt, mężczyzna opuszcza samochód. Następnie trwa zabezpieczenie pojemników z niebezpiecznymi  chemikaliami.

Po zakończeniu ćwiczeń funkcjonariusze biorący udział w działaniach podsumowali realizowane zadania. Omówiono poszczególne etapy działań i spostrzeżenia funkcjonariuszy.

Tego typu ćwiczenie przeprowadzane są cyklicznie, a ich celem jest doskonalenie umiejętności działań i współpracy policjantów różnych komórek organizacyjnych. Tego typu przedsięwzięcia pozwalają również na przećwiczenie policyjnych procedur na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej.

 

nadkomisarz Anna Kamola 

Powrót na górę strony