Kolejna edycja warsztatów Cyberataki OA 6.3
W ubiegłym tygodniu w dniach 22-24 października, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zorganizowało kolejną edycję warsztatów w ramach priorytetu EMPACT Cyberataki OA 6.3. W warsztatach poza policjantami CBZC udział wzięli przedstawiciele organów ścigania z Chorwacji, Węgier, Litwy, Gruzji, Czech, Słowenii oraz USA.
Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości cyklicznie organizują różnego rodzaju szkolenia czy konferencje, które mają na celu wymianę doświadczeń, podnoszenie wiedzy i umiejętności w zakresie pojawiających się nowych rodzajów cyberataków.
W ubiegłym tygodniu w dniach 22 – 24 października, funkcjonariusze CBZC, zorganizowali kolejną edycję warsztatów w ramach priorytetu Empact Cyberataki OA 6.3, do udziału, w których zaprosili przedstawicieli organów ścigania z Chorwacji, Węgier, Litwy, Gruzji Czech, Słowenii oraz USA (FBI). Obecni na warsztatach funkcjonariusze przedstawili struktury i zadania jednostek zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości funkcjonujących w tych państwach i wypracowali kanały bezpośredniej wymiany informacji.
Celem warsztatów było wypracowanie dobrych praktyk w państwach członkowskich poprzez omówienie zrealizowanych spraw oraz wymianę doświadczeń i wiedzy specjalistycznej w zakresie zwalczania cyberprzestępczości. Omawiane sprawy koncentrowały się w szczególności na tematyce cyberprzestępczości jako usługa (CaaS) i spieniężania środków pochodzących z tych przestępstw poprzez wykorzystanie kryptowalut. Jednym z elementów warsztatów było podzielenie się sposobami i innowacyjnymi metodami radzenia sobie z obecnymi i pojawiającymi się zagrożeniami cyberprzestępczością.
Zrealizowane warsztaty z pewnością przełożą się na wzmocnienie współpracy międzynarodowej i wypracowanie nowych rozwiązań zapobiegających cyberzagrożeniom.
Europejska Multidyscyplinarna Platforma Przeciwdziałania Zagrożeniom Przestępczym (EMPACT) zajmuje się najważniejszymi zagrożeniami związanymi z przestępczością zorganizowaną i poważną przestępczością międzynarodową w UE. EMPACT wzmacnia współpracę wywiadowczą, strategiczną i operacyjną między władzami krajowymi, instytucjami i organami UE oraz partnerami międzynarodowymi. EMPACT działa w cyklach czteroletnich, koncentrując się na wspólnych priorytetach UE w zakresie przestępczości.
(CBZC)