Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzeci Przystanek PaT

Data publikacji 24.07.2008

Trzeci Przystanek PaT za nami. Od 1 do 5 lipca 2008 r. do Płocka przyjechało ponad pół tysiąca młodych ludzi z całej Polski. Dominowało Podlasie, Śląsk i Mazowsze. Przyjechały również grupy teatralne z 22 miejscowości. Wszystkich łączyło jedno: wiara w mądrą i zdolną młodzież, w możliwe, co wydaje się niemożliwe, w siłę profilaktyki. Najtrudniejsze było pożegnanie z uczestnikami imprezy. IV Przystanek już za rok!

W oficjalnym rozpoczęciu na scenie forum MEGAPOLIS wzięli udział uczestnicy Akcji, policjanci garnizonu mazowieckiego oraz komendy miejskiej Policji w Płocku, a także goście honorowi: komendant mazowieckiej Policji insp. Igor Parfieniuk z I zastępcą nadkom. Rafałem Batkowskim, komendant miejski Policji mł. insp. Jarosław Brach oraz przedstawiciele prezydenta miasta Płocka. Przystanek PaT otworzył spektakl „Sieć” w wykonaniu grupy teatralnej publicznego gimnazjum nr 2 w Białymstoku. Przedstawienie to otrzymało główną nagrodę oraz nagrodę specjalną programu PaT podczas festiwalu „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” na deskach białostockiego teatru im. A. Węgierki.

Przez cały czas trwania Akcji młodzi miłośnicy krótkofalówek pod opieką Witolda Paszty przekazywali informacje o Przystanku PaT. Ponad 400 połączeń pod kryptonimem SN 3 PaT odebrało 18 państw europejskich.

Późnym wieczorem Adam Szwedka, prowadzący rozmowy filozoficzne zapraszał uczestników Akcji do pobliskiego kościoła, gdzie toczyły się poważne dyskusje na temat człowieka i jego egzystencji. Odbyło się także oczekiwane spotkanie z Krzysztofem Papisem – twórcą teatru więziennego „Po drodze” w Kłodzku. Tym razem kanwą spotkania była praca z więźniami nad spektaklem „Makbet”.

Oferta III Przystanku PaT wyszła naprzeciw miłośnikom różnych brzmień muzycznych. Zaczęło się od wieczornego koncertu Zespołu SPINE z Łodzi. Muzyka zespół łączy rock z hip-hopem. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie. Dziś grupę tworzą: Daddy (perkusja), George (bas), Mac (rap, bitbox), Riff (gitara), Wana (śpiew, gitara). Ich związki z profilaktyką potwierdza fakt, iż koncertują w ramach akcji ,,Żyj bez nałogów", organizowanej przez teatr Piccolo pod patronatem marszałka województwa łódzkiego i wiceprezydenta Łodzi.

W drugim dniu muzycznym gościem Przystanku PaT był Evgen Malinowskiy. Artysta urodził się w Biełowie na Syberii. Z wykształcenia jest dyrygentem orkiestry estradowej, ale swoje artystyczne życie związał z gitarą akustyczną i basową. Jako basista współpracował z wieloma zespołami (m.in. Hippocampus i Zdobywcy Pewnych Oskarów) i z kanadyjskim wokalistą bluesowym Lesterem Kidsonem. Jest aktorem filmowym i teatralnym. Można go zobaczyć m.in. na scenie warszawskiego Teatru Polonia. W 2006 roku ukazała się pierwsza płyta Evgena Malinowski’ego pt. „Prolog”. Zebrał na niej najpiękniejsze piosenki Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy i Aleksandra Rosenbauma. W programie występu znalazły się nie tylko utwory muzyczne. Każdy z nich poprzedzony był przepięknym poetyckim wprowadzeniem w języku polskim (same piosenki śpiewane były po rosyjsku). Artysta przekonywał młodych ludzi, że marzenia są po to, żeby je spełniać, że nie wolno rezygnować ze swoich artystycznych pasji, bo to właśnie one nadają sens życiu człowieka.

Trudno wyobrazić sobie Przystanek PaT bez szczególnie oczekiwanego koncertu Jarosława Chojnackiego. To wielki przyjaciel naszych działań. Jarosław Jar Chojnacki należy do najwybitniejszych interpretatorów piosenki poetyckiej i literackiej w kraju. O sobie samym mówi: "Istotą mojego śpiewania jest energia, którą chcę przekazać słuchaczom i widzom. Aby poruszyć ich serca i umysły angażuję cały swój emocjonalny potencjał, w którym tekst, interpretacja, ekspresja, a przede wszystkim barwa, dynamika i operowanie skalą głosu decydują o dramaturgii przedstawienia". Wszystko to można było usłyszeć i zobaczyć podczas koncertu Jarosława Chojnackiego, na którym artysta zaprezentował m.in. utwory ze swojej płyty „Zabijanie Czasu”, na którą teksty w całości napisał Krzysztof Cezary Buszman. Spotkanie autora z wykonawcą (a w niektórych przepadkach również kompozytorem) nadało temu występowi szczególny charakter. Finałowy utwór „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”, który już dawno stał się nieformalnym hymnem Przystanku PaT, śpiewali wszyscy przepełnieni wzruszeniem w tej magicznej chwili szczęścia.
Tradycją Przystanku PaT są wieczorne spektakle w otwieranym na czas Akcji Teatrze Letnim. W tym roku na scenie MEGAPOLIS zaprezentowała się Scena 07 z jednoaktówką hr. Aleksandra Fredry pt. „Świeczka zgasła”, teatr Parabuch ze spektaklami „Mąż i żona” (również Hr. A. Fredry) oraz „Idiota” Muzy Pawłowej. Brawurowe wykonanie nagrodzono długimi oklaskami na stojąco. Ulubieńcy przystankowej publiczności: Piotr Wawer i Paweł Rusinowski zaprezentowali wyśmienitą aktorską formę, podobnie jak Aleksandra Stawicka, Krzysztof Urbański, Anna Kępa, Ewa Rakowska i Robert Kołakowski.

Wieczorem uczestnicy warsztatu plastycznego zakończyli swoją pracę nad happeningiem. Muzyka, światło, dym, malowanie ciała, taniec, dramat i kruchość ludzkiego życia zniewolonego przez narkotyki wypełniły scenariusz Andrzeja S. Grabowskiego, który alternatywę przekazał publiczności słowami wiersza Stachury.

Od trzech lat wiadomo, że noce na Przystanku PaT nie służą do spania. Podczas jednej z nich, poświęconej ruchowi Blackoutowców, podczas na scenie spotkali się aktorzy ze wszystkich obsad tego przedstawienia w całym kraju: Scena 07, PEDAGOGIUM, Bartoszyce, Płock, Świnoujście, Ruda Śl., Bytom oraz Scena 0-Siedlce, która zaprezentowała kolejny tytuł Grażyny Małkowskiej „Blackout II” („Inne wyjście”).

Druga noc nazwana została literacką. Rozpoczął ją monodram pt „Tren Fortymbrasa” na podstawie wiersza Herberta „Tren Fortynbrasa” i fragmentu scenariusza „Dobrze skomponowana sonata” Adama Zemełki z Inowrocławia. Spektakl ten w wykonaniu Jacka Szałkowskiego otrzymał SREBRNĄ MASKĘ w Konkursie Interpretacji Teatralnych w Toruniu. Drugim przedstawieniem w ramach nocy literackiej był „MyDay” zaprezentowany przez nową grupę teatralną ze Świnoujścia. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że scenariusz tego przedstawienia i jego reżyseria są autorskimi pomysłami młodych artystów, podobnie jak wcześniejszy „Outside” Krzysztofa Popiołka.

Każdy dzień na Przystanku PaT kończył pokaz najciekawszych fotografii zatrzymujących w czasie artystyczne i towarzyskie życie PaTowiczów. Specjalne podziękowania dla Agaty Majewskiej i Janka Golińskiego! Przyjemnie też słuchało się radia PaT prowadzonego przez Martynę Lachowską i Krzyśka Rozankę ze Świnoujścia. Grupa filmowa Przystanku nadal poszukuje swojej tożsamości. Pasjonatów filmu zawodowo wspierał Tomasz Pyrak i Łukasz Prochwicz. Kolejną nowością na Przystanku była codzienna gazeta „PaTrz”, redagowana przez Anię Wilińską z Poznania oraz Huberta Prokurata i Mirka Dobrowolskiego z Siedlec.

Finał Pierwszego Przystanku PaT połączony był z festynem ludowym w Miłomłynie. Pierwsze koty za płoty. Drugi finał był samodzielny, wypełniony prezentacją warsztatów i premierą „Wyspiańskiego…” Pamiętacie klimat nidzickiego zamku w sierpniowym deszczu?
MEGAPOLIS w Płocku bardziej porządkował program finałowego dnia i nocy. Goście zakończenia Akcji, przywitani ulicznym spektaklem „EUROPA”, po 40 minutach usiedli na widowni forum.

Statuetki „Filar PaT” otrzymały w tym roku: mazowiecka komenda wojewódzka Policji, urząd miasta Płocka, komenda miejska Policji w Płocku oraz gimnazjum nr 8 – miejsce Akcji. To pierwsza szkoła w Polsce uhonorowana Filarem PaT. Gratulujemy Panu Dyrektorowi Mariuszowi Michalskiemu, personelowi i uczniom G8. Dziękujemy za MEGAPOLIS!

Po prezentacji warsztatu literackiego i pokazie baletowym przyszedł czas na Wielkie Czytanie. Po Szekspirze i Wyspiańskim, w tym roku „Oda do młodości” Adam Mickiewicza. Jak zawsze czytali wszyscy – prawie 1.000 osób! Ostatnim punktem programu z udziałem gości honorowych był spektakl plenerowy „Stworzenie świata wg Słowian”. Roman Holc i Katarzyna Kotowska wraz z uczestnikami warsztatu teatralnego zaprosili publiczność do wspólnych pląsów. Do słowiańskich kręgów dołączył między innymi komendant główny Policji gen. Andrzej Matejuk.

Roztańczona słowiańska publiczność wraz z aktorami zakończyła spektakl nieformalnym hymnem Przystanku PaT „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”, tym razem odtwarzanym z płyty Jarka Chojnackiego.

Wieczorno-nocną część finału wypełnił ujmujący koncert uczestników warsztatów wokalnych i towarzyszących muzyków. Dyrygent rozśpiewanej nocy Robert Osam wyniósł emocje wysoko ponad MEGAPOLIS. Zaczarowaną noc zakończył starannie wypracowany spektakl teatralny Kawiarenki literacko-teatralnej TO i OWO z Siemianowic Śląskich. Ładny teatralny finał!

Smutny poranek pożegnał uczestników III Przystanku PaT w Płocku z obietnicą otarcia łez za rok! Miejsce IV Przystanku PaT ogłoszone zostanie w listopadzie na jednodniowym przystankowym spotkaniu w Warszawie, na które już teraz zapraszamy.

Każdego roku gościem Finału Akcji był szef Policji. Był i teraz. Dziękujemy, Panie Generale. Skoro nie wszyscy chcą usłyszeć nasze wołanie, może usłyszą Pana głos w sprawie prewencji kryminalnej czyli – mówiąc po ludzku – profilaktyki. Ludzi pozbawionych wiary w mądrą i zdolną młodzież, w możliwe, co wydaje się niemożliwe, w siłę profilaktyki...

Zapraszamy na IV PRZYSTANEK!

Zobacz wideo
Zobacz galerię zdjęć
Powrót na górę strony